fb pixel Středočeský kraj nakoupil roušky, které stále všechny nemá. V tichosti a mlčenlivě – G.cz
Vyhledávání

Středočeský kraj nakoupil roušky, které stále všechny nemá. V tichosti a mlčenlivě

Zdroj: Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42561090

Pamatujete si na diplomatický skandál, který vyvolala před časem hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)? Ano, máme na mysli to, jak tvrdila, že byl v Německu zabavený kamion s ochrannými pomůckami pro Středočeský kraj a nakonec musela uznat, že to tak nebylo? Nyní to vypadá, že ochranné pomůcky jsou pro paní hejtmanku nějaké začarované téma. Má nový problém, jak se zdá, vypadá to, že podepsala s dodavatelskou firmou smlouvu s neobvyklou pasáží o mlčenlivosti. Předmět smlouvy? Světe div se – roušky a respirátory, které navíc ještě kraj ani všechny neobdržel.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 7.5.2020, 13:18

Nebudeme teď znovu zdůrazňovat, že v souvislosti s pandemií nemoci covid 19 se jasně ukázalo na totální nepřipravenost státu zajistit v dostatečném předstihu dostatek ochranných pomůcek pro všechny a hlavně pro ty v první linii. O tom bylo již napsáno a řečeno (a nepochybně ještě bude) už dost. Stát prostě selhal a pak se skoro až divil, že se všichni snažili a byli hlavně donucení se snažit sami. A že jim, myslíme tím příslušné státní úředníky, u toho všichni nadávali. „Jojo, práce kvapná, málo platná,“ platí pořád. Ale o tom teď dál opravdu psát nebudeme.

Roušky, jaké svět neviděl

Nás nyní zaujaly de facto neustále se opakující problémy paní hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové na téma roušek a respirátorů. Jen utichla ostuda kolem slovní přestřelky mezi hejtmankou a německým velvyslancem Christophem Israngem, kterému se pranic nelíbilo její tvrzení, že Němci zadrželi kamion plný ochranných pomůcek pro zařízení spravovaná Středočeským krajem, je tady další patálie a zase v ní figurují roušky a respirátory.

Nikdo neupírá vedení Středočeského kraje to, že i oni museli v polovině března reagovat na vyhrocenou situaci, kdy ochranné pomůcky sháněl každý, včetně státu, který honem zajišťoval letecký most z Číny do Čech, a kdy ceny byly opravdu koronavirově vyšponované. Ale nakupovalo se, protože nebyla jiná možnost. No, ale vše se vyvíjí a nejinak je tomu i v tomto případě. Ceny se postupně zase vrací na lidskou úroveň. Ale asi ne všude.

Podle webu Seznam Zprávy to vypadá, že kraj uzavřel právě v polovině března smlouvu s firmou FBP 16 na dodání ochranného materiálu za 35 milionů, ale k úplnému plnění stále nedošlo. Podstatná část objednávky stále nikde a kraj tak podle uzavřené smlouvy platí za zboží, jehož cena je dnes úplně někde jinde. Pro dokreslení situace uvádíme, že roušky měly dorazit do 29. března, respirátory do 31. března. Ano, byla tam uvedena poznámka, že může s ohledem na situaci dojít ke zpoždění. Na kraj se nakonec respirátory dostaly až ve druhé půlce dubna, společně s první částí z milionu roušek. A na další půlmilion roušek si ovšem kraj počká až do půlky května. Hmm, nic moc. A to opravdu nezpochybňujeme slova mluvčího kraje Jana Nováčka, který již před časem uvedl, že milion roušek je pro Středočeský kraj týdenní spotřeba zdravotnického personálu. Takže ano, i my chápeme, že se kraj v čele se svojí hejtmankou snažil.

Ticho bude

Co už chápeme ale poněkud méně, je fakt, že smlouvy mají poněkud podivné klauzule, které nahrávají spekulacím. Nepřijde vám divné, že v době, kdy i premiér Andrej Babiš volá do světa, jak nechá ze strany NKÚ prošetřit transparentnost nákupu ochranných pomůcek, vyplave na povrch informace, že Středočeský kraj podepsal v rámci smlouvy i dohodu o mlčenlivosti. Co je na tom divného? Ostatní úřady ji v těchto krizových stavech nepoužívají. Ano, samozřejmě, že se do běžných smluv dávají pasáže o mlčenlivosti, které mají chránit obě strany a jde o normální smluvní ujednání. Co už nám ale úplně normální nepřijde jsou pasáže o tom, že kraj nesmí prozradit nic z cenové politiky firmy FBP 16 nebo její databáze zákazníků. Dodavatelská firma si také smluvně podchytila to, aby se informace o byznysu firmy nedostaly ven – tedy nad rámec těch, které úřad zveřejňovat musí ze zákona. „Obě smluvní strany omezí počet zaměstnanců pro styk s těmito chráněnými informacemi a přijmou účinná opatření pro zamezení úniku informací,“ stojí doslova v dohodě o mlčenlivosti, která byla uzavřena smluvními stranami ještě separé, nad rámec standardní smlouvy.

Ať se na nás vedení Středočeského kraje v čele s paní hejtmankou nezlobí, ale přijde nám to opravdu podivné. Na vedení Středočeského kraje jsme proto poslali jednoduchou otázku, abychom zkusili vše pochopit: Přijde vám standardní, že v době, kdy se volá po transparentnosti, a kdy i premiér říká, že nechá NKÚ nákupy prošetřit, tak je uzavřená smlouva, která obsahuje ne úplně obvyklé pasáže o mlčenlivosti a smlouva tak může vypadat jako netransparentní? Odpověděl nám tiskový mluvčí Jan Nováček: "Požadavek na uzavření smlouvy o mlčenlivosti byl ze strany dodavatele. Pro nás nepředstavoval problém, protože nám umožňoval dodržet všechny zákonné informační povinnosti, včetně zveřejnění plného znění smluv v registru smluv. V té době pro nás bylo prioritní zajištění OOP. Po dohodě s dodavatelem jsme nicméně následně smlouvu o mlčenlivosti poskytli veřejnosti, přestože se na ni nevztahuje povinnost zveřejnění v registru (i tam je veřejně přístupná). Středočeský kraj je maximálně transparentní, nákupy ochranných pomůcek jsou veřejně přístupné, včetně cen a nakoupených kusů."

Tak věřme, že všechny roušky konečně v květnu dorazí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články