fb pixel Steven Spielberg slaví 72: režisér jako první v historii utržil přes 10 miliard, tady je 5 jeho největších komerčních hitů – G.cz
Vyhledávání

Steven Spielberg slaví 72: režisér jako první v historii utržil přes 10 miliard, tady je 5 jeho největších komerčních hitů

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Své 72. narozeniny dnes slaví populární hollywoodský režisér a první filmový autor v historii, jehož snímky mají dohromady tržby přes 10 miliard dolarů, Steven Spielberg. Připomeňme si vrcholy jeho filmařiny skrz 5 komerčně nejúspěšnějších snímků, které za svou doslova bohatou kariéru natočil.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.12.2018, 09:08

1. Jurský park

Celosvětové tržby: 983 milionů dolarů

Nechceme být moc příkří, ale lidem, kteří v dětství nemilovali dinosaury, plnohodnotné a šťastné vyrůstání prostě nevěříme. Jurský park je absolutní klasikou. Projekt byl od začátku vnímán jako komerční záležitost, pro Spielberga to ale znamenalo možnost v tvorbě po letech navázat na hororový nádech Čelistí. Až do premiéry Titanicu byl tenhle film komerčně nejúspěšnějším titulem filmové historie.

2. Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Celosvětové tržby: 786 milionů dolarů

Některé věci by měl člověk nechat spát, a platí to i v případě série dobrodružství svůdného archeologa Indiany Jonese. Dobyvatele ztracené archy milujeme, Chrám zkázy nás skrze chlazené opičí mozečky traumatizoval, Svatý grál nás donutil jít obejmout tátu. Čtvrtý díl s již stárnoucím Harrisonem Fordem kvality původní trilogie nedosáhl, ale z nostalgie jsme na to přeci jen šli et voilá - je to Spielbergův druhý nejvýdělečnější počin.

3. E. T. - Mimozemšťan

Celosvětové tržby: 717 milionů dolarů

V čem je síla sci-fi o přátelství člověka a mimozemšťana? V tom, jak přesně vystihuje dětské emoce a pohled na svět. Dnes je E.T. součástí amerického Národního filmového seznamu, jenž schraňuje kulturně, historicky či esteticky důležitá díla a sám režisér snímek chová v takové úctě a lásce, že nakonec zahodil hotový scénář k jeho pokračování.

4. Ztracený svět

Celosvětové tržby: 618 milionů dolarů

Pokračování dinosauřího kultu o tom, že zničením zábavního Jurského parku uměle vyšlechtění ještěři nevyhynuli, naopak, užívají si života na úplně jiném ostrově. Spielberg natočení dvojky chvíli litoval, její komerční úspěch a fakt, že hláška "Maminka se zlobí" zlidověla, jeho chmury ale brzy zahnaly.

5. Válka světů

Celosvětové tržby: 591 milionů dolarů

Vědeckofantastický román H. G. Wellse z konce 19. století je mezi knižními sci-fi legendou, a to i díky rozhlasovému zpracování ze 30. let, které mnoho posluchačů vnímalo jako reálnou reportáž o invazi mimozemšťanů. Nikoho tedy nepřekvapilo, že se jeho nákladného filmového zpracování chopil právě Spielberg. Proč do hlavní role obsadil pomateného koženého Toma Cruise, netušíme, jeho fanoušky to ale od nákupu lístků zjevně neodradilo.

A tady čtěte víc o filmové premiéře tohoto týdne, kterou je Mary Poppins.

Podobné články

Doporučujeme

Další články