fb pixel Stál u zrodu dálkového ovladače: Steve Wozniak byl počítačový génius, který pomohl založit Apple – G.cz
Vyhledávání

Stál u zrodu dálkového ovladače: Steve Wozniak byl počítačový génius, který pomohl založit Apple

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Kdyby se v roce 1976 neseznámil spolu se Stevem Jobsem a Ronaldem Waynem, firma Apple Computer by možná nikdy nevznikla. Steve Wozniak patří totiž mezi spoluzakladatele tohoto technologického gigantu. Navíc byl u zrodu počítačů Apple I a Apple II v 70. letech. V roce 1985 však firmu opustil a spoluzaložil technologickou firmu CL 9. Zde je 7 zajímavostí o muži, který pomáhal utvářet svět osobních počítačů.

Martin Miko
Martin Miko 10.8.2019, 15:26

1. V roce 1981 přežil pád letadla

Když v roce 1981 havarovalo letadlo spolu s Wozniakem, tak mu pád způsobil ztrátu paměti a vůbec si nepamatoval, co se stalo. Steve pilotoval letadlo, které havarovalo téměř okamžitě po odletu ze Santa Cruz. Amnézie však naštěstí byla pouze přechodná.

2. Wozinak získal celkem 11 čestných doktorátů za inženýrství

Nejen ve Spojených státech amerických univerzity udělují významným osobnostem čestné doktoráty za významné zásluhy ve světě vědy, technologií a další oblasti, které jsou přínosem pro společnost. Toto je rovněž i případ Wozniaka, který obdržel celkem 11 čestných titulů z nejvýznamnějších univerzit.

3. Byl u zrodu univerzálního dálkového ovladače

Když v roce 1985 odešel z firmy Apple, rozhodl se spolu se svými přáteli, že založí firmu CL 9. Jejich největším úspěchem byl vývoj a výroba prvního univerzálního dálkového ovládání na světě. To přišlo na svět v roce 1987 a nesl název CORE. Společnost na trhu působila od roku 1985 do 1988.

4. Je po něm pojmenována ulice v San Jose

Vzhledem k tomu, že se Wozniak narodil ve městě San Jose v Kalifornii, je zde po něm pojmenována ulice. Nikoliv však za své úspěchy ve světě technologií, ale za své filantropické působení v dětském muzeu Discovery, jehož je největším sponzorem.

5. Zahrál si ve filmu i seriálu

Wozniak se objevil ve vedlejší roli ve čtvrté sérii seriálu Teorie velkého třesku. V tomto díle se setká s jednou z hlavních postav Sheldonem. Rovněž si v roce 1999 zahrál v televizním filmu Piráti ze Silicon Valley, kde si zahrál sám sebe. Film zachycuje zásadní osobnosti nejvýraznějších firem, které začaly vyrábět osobní počítače.

6. Wozniak je v síni slávy vynálezců

Není divu, že se Wozniak připojil k velikánům, jako byl například Henry Ford nebo Thomas Alva Edison. Do této síně slávy byl uveden v roce 2000 za vytvoření osobního počítače.

7. Původně pracoval pro HP, ale odešel do Apple

Mezi lety 1973 až 1976 byl zaměstnán ve firmě Hewlett-Packard, kde navrhoval kalkulátory. Ovšem jakmile se v roce 1975 rozhodl se Stevem Jobsem založit Apple, musel se práce v HP postupně vzdávat. Po roce v Apple tedy HP definitivně opustil.

A zde můžete zavzpomínat na hrozivé záplavy, které v roce 2002 poničily celé Česko.

Podobné články

Doporučujeme

Další články