fb pixel Steve Fossett: Miliardář, který zvládl pokořit více než šedesát světových rekordů. Obletěl svět v balonu a byl nejrychlejším pilotem vzducholodi – G.cz
Vyhledávání

Steve Fossett: Miliardář, který zvládl pokořit více než šedesát světových rekordů. Obletěl svět v balonu a byl nejrychlejším pilotem vzducholodi

Zdroj: NASA/KSC - http://mediaarchive.ksc.nasa.gov/detail.cfm?mediaid=27938, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=574046

Steve Fossett byl velice úspěšným americkým obchodníkem a miliardářem, ve světě však proslul ze zcela jiného důvodu. Jednalo se o jeho extrémní zálibu v dobrodružných aktivitách, které často spojoval s vytvářením a pokořováním světových rekordů. Za svůj život se stal Steve Fossett držitelem neuvěřitelných 62 světových rekordů. 3. září roku 2007 se americký dobrodruh záhadně ztratil ve svém letounu nad pouští ve státě Nevada.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 7.9.2021, 15:58

Dobrodruh z Tennessee

Steve Fossett se narodil 22. dubna roku 1944 v Jacksonu v Tennessee, později však vyrůstal v Kalifornii, kde také vystudoval Garden Grove High School. Jeho až extrémní záliba v dobrodružných aktivitách začala brzy – jako skaut vyrůstal v kalifornských horách, které postupně zdolával. „Když mi bylo 12 let, vylezl jsem na svou první horu. Potom jsem pokračoval v rozmanitějších a velkolepějších projektech.“

Fossett se nechával slyšet, že neměl žádný mimořádný talent pro atletiku nebo populární týmové sporty, proto se raději zaměřoval na činnosti, které vyžadovaly vytrvalost a odolnost. Velice se vzhlédl ve skautingu, v čemž ho podporoval i jeho otec. Již ve třinácti letech získal Fossett nejvyšší hodnost skautů – Eagle Scout. Roku 2006 se nechal v jednom z rozhovorů slyšet, že skauting byl nejdůležitější činností v jeho mládí.

Na univerzitě byl již Fossett znám jako dobrodruh. Jednou ho jeho přátelé přesvědčili, aby plaval k (v té době již zavřenému) Alcatrazu a vztyčil zde transparent s nápisem. Steve Fossett k Alcatrazu skutečně doplaval, na místě ho však zadržela ochranka. V roce 1966 promoval Fossett na Stanfordu z ekonomie, následující léto pak strávil v Evropě lezením po horách.

Po dokončení studia začal Fossett pracovat ve světě financí. Postupem času se začal více zajímat o finanční trhy, obchody s komoditami a činnost na burze. Tento poměrně zdlouhavý proces nakonec vedl k Fossettově trvalé prosperitě – pronájem výměnných členství na burze. Fossettovi jeho byznys vydělával milióny, které později využíval na financování svých dobrodružství.

Světové rekordy

Steve Fossett sice byl velice úspěšným obchodníkem a americkým miliardářem, nicméně světově proslul až jako držitel několika desítek světových rekordů. To byla totiž Fossettova hlavní záliba – dobrodružná činnost, při které lze pokořit některý ze světových rekordů.

Fossett se stal během svého života držitelem neuvěřitelných 62 světových rekordů. 21. února roku 1995 například přistál v Leaderu v kanadském Saskatchewanu. Tehdy se stal prvním člověkem, jenž samostatně přeletěl Tichý oceán v balonu. Na tento rekord navázal 2. července roku 2002 ještě neuvěřitelnějším výkonem, když na šestý pokus v létajícím balonu samostatně obletěl celý svět. Toho dne přistál v Northamu v Západní Austrálii, odkud také 19. června téhož roku startoval.

Proslul mimo jiné také jako světově proslulý jachtař, neboť byl držitelem patnácti světových rekordů v plachtění. Roku 2004 dosáhl jako kapitán světového rekordu za nejrychlejší obeplutí světa ve své vlastní plachetnici Cheyenne.

27. října roku 2004 se pak stal držitelem rekordu v nejrychlejším letu vzducholodí. Obrovským Zeppelínem NT tehdy letěl průměrnou rychlostí 111,8 km/h. Předchozí rekord z roku 2001 byl naměřen na 92,8 km/h.

Konec kdesi nad Nevadou

Jeden ze svých nejnáročnějších kousků předvedl Fossett v roce 2005. V pondělí 28. února odstartoval v letounu Virgin Atlantic GlobalFlyer z letiště Salina v Kansasu, kde po zdolání 36 tisíc kilometrů v 67 hodinách a 2 minutách opět přistál. Stal se tak prvním člověkem, který samostatně zvládl nonstop let proudovým letounem kolem světa bez doplňování paliva. Fossettovy rekordy ovšem neznamenaly jen plachtění, létání, cesty kolem světa a rychlost. Steve Fossett byl také držitelem rekordu za nejpomalejší přeplavání Lamanšského průlivu.

Fossettova dobrodružná cesta životem skončila pravděpodobně 3. září roku 2007, když se při letu nad pouští ve státě Nevada ztratil ve svém letounu, aniž by kdokoli zachytil nouzový signál. Po Fossettovi pátraly stovky dobrovolníků, letadla Civil Air Patrol, a dokonce i armáda – ovšem marně. 15. února byl chicagským soudem oficiálně prohlášen za mrtvého. 30. září roku 2008 našli náhodní turisté několik předmětů patřících Fossettovi. Patřil mezi ně například pilotní průkaz nebo svetr. O den později byl nalezen také vrak letadla, a nakonec i kosterní pozůstatky, které potvrdily, že se skutečně jedná o Fossetta. Vyšetřovatelé jako příčinu nehody stanovili silné turbulence, v nichž se stal letoun neovladatelným a havaroval.

Zdroj: Britannica.com

Podobné články

Doporučujeme

Další články