fb pixel Seriál Outsider udělal z Holly Gibney černošku. Kingova autistická vyšetřovatelka se letos dočká vlastní knihy – G.cz
Vyhledávání

Seriál Outsider udělal z Holly Gibney černošku. Kingova autistická vyšetřovatelka se letos dočká vlastní knihy

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Je sice teprve únor, ale jeden ze seriálů roku už se rýsuje. Řeč je o hitu HBO Outsider, který v podstatě takovým kingovským Temným případem. Síla mysteriózního krimi thrilleru tkví mimo jiné ve skvělých postavách, mezi něž patří i svérázná soukromá detektivka Holly Gibney. Ta je u čtenářů Stephena Kigna tak populární, že jí slavný autor letos slíbil napsat vlastní knihu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.2.2020, 14:10

Tak trochu jiná detektivka

Ospalé, lesy obklopené městečko v Georgii. Víkendové baseballové zápasy žákovských družstev, poklidné sousedské vztahy... Co by mohlo takový všední život narušit? No, třeba brutální vražda jedenáctiletého Frankieho Petersona. Její vyšetřování dostane na starost místní detektiv Ralph Anderson (Ben Mendelsohn). Vrah se objeví poměrně rychle, ale od začátku na tom něco nesedí; obviněný, jehož otisky a DNA se našli po celém těle oběti, byl v době vraždy zcela prokazatelně někde úplně jinde. Má na to svědky, záznamy z bezpečnostních kamer... Případ se zamotává víc a víc. A tak se Anderson rozhodne zariskovat a do vyšetřování zapojí svérázné soukromé očko Holly Gibney (Synthia Erivo).

Seriál Outsider je momentálně hlavním tahounem HBO a je k tomu důvod. Výborný mysteriózní thriller se sice rozjíždí pomalu, vůbec mu to ale neubírá na napínavosti. Tahle adaptace slavné knihy Stephena Kinga se zkrátka hodně povedla, čehož si kromě fanoušků nejplodnějšího aktivního spisovatele všimli i diváci Kingovou tvorbou nepolíbení. A právě ty možná k desetidílné minisérii přitáhla právě Holly.

Ona je totiž považována za jednu z vůbec nejpopulárnějších postav mezi Kingovými čtenáři - dokonce natolik, že King slíbil letos vydat knihu, v níž bude Holly hlavní postavou. Autor je známý tím, že své kvalitní charaktery nechává vstupovat v různých dílech a tím mezi sebou jednotlivé příběhy pěkně provazuje. Holly se poprvé objevila v knižní trilogii Mr. Mercedes, kde pomáhá stárnoucímu detektivu Billu Hodgesovi dopadnout "mercedesového vraha". I tato série se dočkala seriálového zpracování, Holly v ní hrála křehká Justine Lupe, která se podle milovníků předlohy svému literárnímu předobrazu věrně podobala.

V Outsiderovi je ale všechno jinak. Předně, na rozdíl od románů, je tady Holly černoška. Ztvárnila ji totiž herečka Cynthia Erivo. Jeden z producentů seriálu, konkrétně to byl Jason Batemen, totiž chtěl talentovanou kolegyni do díla obsadit, a tak jí svěřil úlohu Holly. V původním příběhu je Holly silná kuřačka, v počinu HBO nekouří vůbec, jinak si ale ty nejdůležitější povahové rysy zachovala. Je to obsedantně kompulzivní mladá žena trpící nějakou formou autismu a syntezií, která je závislá na každodenních rituálech. Zároveň se ale díky tomu dokáže na některé skutečnosti dívat z jiného úhlu, než všichni ostatní. Je pečlivá, bystrá a inteligentní. Pro vyšetřování zapeklitého případu ideální pomocnice.

Ačkoliv mírné odlišnosti bychom tedy našli, Kingovi čtenáři, kteří Outsidera sledují, proti Erivo v úloze své milované Holly nic nenamítají. Je sice trochu jiná, herečka ale podává výtečný výkon. V Londýně narozená herečka a zpěvačka začínala v divadle, především v muzikálech. Na plátně se poprvé objevila ve hvězdně obsazeném snímku Zlý časy v El Royale, pamatovat si ji můžete také z akčního krimi Vdovy. Za největší její dosavadní úspěch můžeme považovat titulní part v životopisném snímku Harriet, který vypráví o slavné černošské abolicionistce Harriet Tubman. Tohle téma je herečce blízké; sama má kořeny v Nigérii a hodně se angažuje v multikulturním aktivismu. Něco nám říká, že o Cynthii ještě hodně uslyšíme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články