Stává se ze skvělého fotografa Jana Šibíka mudroprdný mravokárce?

Obrázek uživatele Ivan Brezina
30.3.2015, 18:03

Proč byste měli počítat do desíti, než něco napíšete na facebook?

“Je mi z iDnes, Lidovky.cz i CT24 nevolno,” napsal na svém FB profilu Jan Šibík. “Ty holky si za 2 roky v zajetí prožily peklo. Další jim nyní připraví česká média. Opravdu je takový problém je nechat po návratu trochu v klidu, opravdu musí všechna média začít běsnit?”

Honza je novinářský kolega, ale to neznamená, že ho budeme omlouvat a přehlížet jeho myšlenkové úlety. Je nám z něj nevolno. Tohle píše člověk, který přes třicet let lidem v tragických životních situacích strká objektiv až do obličeje? Tohle píše novinář, který si na medializaci tragédií udělal jméno? Novináři přece dělají to samé, co Šibíka živí a co z něj udělalo "celebritu". Copak ztratil soudnost? Proč kritizuje svou vlastní pracovní metodu?

Každý novinář nebo fotograf chce výjimečný a silný příběh. Teď je to návrat dvou unesených Češek – tedy napínavý případ, který skončil dobře. V Šibíkově případě to byly desítky a stovky válek, katastrof a tragédií – tedy věci, které končily špatně. Byla v nich krev, zoufalství, smutek a další silné emoce. Šibík je cíleně vyhledával a fotil. Připravoval snad všem těm lidem peklo? Běsnil? Vůbec ne, dělal jen svou práci. Prostě to fotil a zveřejňoval. Kdyby mu býval někdo třeba na pohřbu utonulého cikánského chlapce řekl: “Pane Šibíku, jeho otec a matka teď prožívají peklo, nechte je v klidu a neběsněte tady s tím foťákem!”, neposlechl by. Natolik Honzovu zapálenost pro práci známe, natolik jsme ho při práci viděli mnohokrát. A přitom informační hodnota toho pohřbu byla nulová - šlo tam je a jen o emoce, které chtěl Jan Šibík “prodat”.

Známe ale i Šibíkovo často používané alibi, že prý focením “upozorňuje na problém” a “pomáhá potřebným”. Jenže to je jen sofistika, kterou si to zdůvodňuje hlavně sám před sebou. Kdyby to byla pravda, nebyl by přece fotograf, ale humanitární pracovník nebo lékař. Ale hlavně by nefotil témata, kde nemohl nikomu pomoci ani náhodou. Třeba prostitutky na Filipínách.

Novináři, kteří teď píšou o Haně a Antonii, taky jen dělají svou práci. A Šibík jim to vyčítá? Je to opravdu ten stejný Šibík, který na pohřbu Václava Havla nerespektoval smutek jeho manželky a bratra a tichý pohřební průvod rušil cvakáním závěrky?

Jan Šibík často dělá skvělé fotky, ale taky často bývá neuvěřitelně žárlivý na úspěchy kolegů. O cizích fotkách se často vyjadřoval jako o “sračkách”. Proto si myslíme, že mu teď hlavně vadí, že návrat Hany a Antonie, na rozdíl od píšících novinářů, nemůže sám dokumentovat. Žárlí, a jen proto ostatní novináře přirovnává k hyenám.

Věřme, že je to jen jednorázový úlet a ne bilanční zhrzenost.

Myslíte si, že se Jan Šibík chová stejně jako ta média, která kritizuje?

Anketa se načítá...

A TADY máte 3 největši politické baviče posledních týdnů.


Komentáře