fb pixel Stalin na léto znovu otevírá náruč. “Pojedeme natolik, nakolik nám to omezení dovolí,” říkají provozovatelé – G.cz
Vyhledávání

Stalin na léto znovu otevírá náruč. “Pojedeme natolik, nakolik nám to omezení dovolí,” říkají provozovatelé

Zdroj: Facebook.com - Stalin

Stalin, patrně nejživější kulturní místo v Praze, kde dříve stával monstrózní pomník monstrózního diktátora, opět otevírá na letní sezónu. Po předčasném ukončení té poslední, nejasnostech ohledně technického stavu prostoru a diskuzích o tom, jak s ním naložit, se na oblíbený plácek vrací pivo, limo, drinky i hudební a jiný program. A provozovatelé slibují, že navzdory omezením počítají s plnohodnotným letním provozem.

Jan Studnička
Jan Studnička 18.6.2020, 15:27

Soudruh Stalin volá, přátelé

Ani Muzeum paměti, ani galerie, a dokonce ani koronavirus nezastaví “Stalina” od toho, aby se na něm přes léto pařilo. Místo, které už řadu let slouží jako hotspot pro Pražany, kteří si chtějí po dlouhém letním dni v práci trochu odfrknout, znovu ožije kulturou.

V minulých sezónách jsme tam mohli zažít koncerty, performace, stand-upy, divadlo, filmová promítání, a to za fungování dvou barů a vybavených toalet. Stalin poskytuje všechno, co má správný prázdninový "fel-plac" mít, a proto je tak populární mezi obyvateli metropole i turisty. A samozřejmě také pejskaři, zamilovanými páry, studenty, kteří se trochu bokem pokoutně dělí o jednu donesenou flašku, skejťáky, kteří využívají prostor za kyvvadlem, fotografy, kteří se z jedné z nejlepších vyhlídek ve městě snaží zachytit panorama města…

Oficiální otvíračka se kvůli počasí sice musela přesunout ze čtvrtka 18. června na sobotu 20. 6., ale Stalin je prostě zpátky, baby!

Ono to totiž vůbec nebylo tak jisté, že se ruch a život na tohle místo letos vrátí. Zaprvé tady celá ta otravná věc s pandemií, která kazí zábavu všem dobrým lidem (a některým špatným) už od března. Vláda nicméně od května pomalu rozvolňuje ochranná opatření a již za pár dní se budeme moci pohybovat po světě (téměř!) bez omezení a i bez roušky. “Samozřejmě budeme dodržovat aktuální vládní nařízení,” řekl Géčku Jan Faltys, jeden z provozovatelů Stalin Containall, “ale pojedeme natolik, nakolik nám to omezení dovolí,” dodává.

Koronavirus ovšem nebyla jediná hrozna prostoru.

Co je důležitější?

Možná si ještě vzpomenete, že loňská sezóna na Stalinu skončila předčasně. Důvodem byla nestabilita prostoru uvnitř podstavce, na kterém před desítkami let na pár měsíců postával velký diktátor s partou soudruhů. Město se obávalo, že se ze stropu urve několik tun betonu a pohřbí pod sebou pracovníky Containallu, a to i se sudy Károvy jedenáctky.

V tu chvíli se vynořila hromada lidí, která měla najednou velice jasnou představu o tom, co by mělo být s místem dál. “Udělejte tam muzeum totality!” říkalo se chvíli. A přestože oceňujeme ironii toho, že bude muzeum zločinů komunismu zaražené na místě, kde kdysi stál sám generalissimus, všechny návrhy na muzeum i galerii byly naprosto mimo. Stalin je místo, které si Pražané pro sebe vybrali sami. A taky za něj bojovali. Petici na zachování místa v původním stavu podepsalo téměř třicet tisíc lidí.

“Nakonec se ukázalo, že to s tím havarijním stavem není tak strašné,” vysvětluje Faltys vývoj situace. “Správcovská firma financovaná městem provedla uvnitř asanační práce, tedy vyztužila prostor a žádná dramatická přestavba nás v blízké budoucnosti nečeká.”

A to znamená jednu věc, přátelé - Stalin pojede celé léto! A my všichni si to po tom otřesném jaru zasloužíme. Takže se uvidíme tam!

Podobné články

Doporučujeme

Další články