fb pixel Kníratá zrůda by dnes oslavila 141. narozeniny: Co jste možná o Stalinovi nevěděli? – G.cz
Vyhledávání

Kníratá zrůda by dnes oslavila 141. narozeniny: Co jste možná o Stalinovi nevěděli?

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Dnes by Stalin slavil sto čtyřicáté první narozeniny, kdyby byl věčný, jak nám chtěl nakecat. Muž, který nechal svého syna zemřít v zajetí, je pro většinu Rusů dodnes hrdinou. Věděli jste, že byl dvakrát navržen na Nobelovou cenu za mír?

Jan Studnička
Jan Studnička 18.12.2019, 13:45

Z masového vraha národní hrdina

​Stalinova popularita v Rusku je nadále nebývale obrovská - nebývale u masového vraha, který nechal povraždit miliony svých vlastních občanů. V roce 2008 se v anketě Největší Rus umístil Stalin na třetím místě. A jak plyne čas, je Stalin stále populárnější - loni byl v jiné anketě vyhodnocen jako největší ruská historická osobnost s 38 % hlasů. Zajímavostí je, že současný vládce Ruska Vladimir Putin byl druhý s 34 %. No, jiný kraj, jiný mrav.

Ze západního pohledu je Stalin samozřejmě kníratá stvůra, ale překvapivé pro vás možná bude, že ne jen ze západního pohledu. Lenin sám ve své závěti žádal hlavně o to, aby Sovětský svaz nespadl do klína jeho bývalé pravé pravé ruce. Sám popsal Stalina jako oportunistického násilníka.

Stalin ale na svou image ocelového diktátora trpěl a přiliš mu nevadila. I jméno Stalin je kombinací růzkého výrazu pro ocel a jména Lenin. Původním jménem se jmenoval Džugašvili a předtím, než přijal své nejslavnější přízvisko, se mu říkalo Koba, podle legendárného gruzínského krále.

Stalinovi je některými historiky přičítáno až dvacet milionů obětí. Taky je právě jemu přičítán slavný citát: "Smrt jedince je tragédie, smrt milionu je statistika.", který zná každý, kdo hrál Call of Duty. Umírání samotného diktátora se pak protáhlo na čtyři dny, protože mu tak nějak nikdo nechtěl volat doktora. V posledních měsících a týdnech se totiž Stalinovo chování stávalo čím dál šílenější a brutálnějí a nikdo neměl zájem o to skončit v Gulagu jenom proto, že šel náhodou po chodbě.

Projděte si naši galerii, abyste zjistili další zajímavosti o tomto diktátorovi, který byl jedním z největších masových vrahů historie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články