fb pixel Stále stejná Saskia Burešová: Ikona České televize tu s námi bude navždy – G.cz
Vyhledávání

Stále stejná Saskia Burešová: Ikona České televize tu s námi bude navždy

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

V naší zemi neexistuje snad nikdo, kdo by neznal televizní moderátorku Saskii Burešovou. Není se čemu divit, když se na televizních obrazovkách objevila poprvé v roce 1967, a od té doby z ní nezmizela. V sobotu si tuto nesmrtelnou moderátorku připomínáme především díky tomu, že slaví 77. narozeniny.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 27.7.2023, 00:15

Artefakt České televize

Saskia Burešová patří mezi stálice České televize už od roku 1967, když začala společně s Eduardem Hrubešem uvádět čtrnáctideník pro vojáky s názvem Poštovní schránka. Její životní cesta však začala před 77 lety, tedy v roce 1946 na Slovensku, kde se narodila. Když odmaturovala na gymnáziu, rozhodla se studovat DAMU, ale k práci hlasatelky se dostala čistou náhodou. Zúčastnila se totiž konkurzu na roli Barunky v televizním filmu Babička, kde bohužel neuspěla, avšak filmový štáb na ni nezapomněl. Jedním z důvodů byla i tak trochu protekce. Jeden z jejích spolužáků byl totiž Jaromír Hanzlík a jeho maminka pracovala jako asistentka režiséra. I to byl možná jeden z důvodů, proč byla Saskia vybrána na pozici moderátorky ve zmiňované Poštovní schránce.

V té době bylo Saskii okolo 21 let a shodou okolností potkala i svého osudového muže, kterým nebyl nikdo jiný než televizní režisér Petr Obdržálek. Ten je o 5 let starší než ona. Manželé jsou od roku 1972. V roce 1974 se jim narodil syn Petr.

Po sametové revoluci se Saskia rozhodla začít podnikat. Společně se svým manželem si otevřeli kosmetický salón, ale vše bohužel dopadlo špatně. I proto se oblíbená moderátorka rozhodla vrátit zpět ke svému „řemeslu“. Pravidělně namlouvala komentáře k populárně naučným pořadům, a dokonce spolupracovala s Rádiem Impuls. Dodnes ji můžete vídat v České televizi, kde pravidelně uvádí pořad Kalendárium. Jedná se o týdeník, který mapuje výročí významných událostí a osobností. Do historie se paní Burešová také například zapsala tím, že na konci roku 1992 oznamovala v přímém přenosu rozdělení Československa.

Kromě pořadu Kalendárium uváděla paní Burešová například i pořady jako Vstupte, prosím nebo Neznámé osudy známých. V minulosti se navíc objevila v několika filmových rolích, konkrétně v bláznivé komedii Velká filmová loupež z roku 1986 nebo ve filmové adaptaci divadelní hry Poslední z roku 1991.

Málokdo ví, že je Saskia Burešová velmi vášnivou kuchařkou a cukrářkou, která se vyžívá v pečení cukroví během Vánoc. Její oblíbenou květinou je růže a navíc velmi ráda čte Karla Čapka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články