fb pixel Srí Lanka v době občanské války perem Jana Pavelky – G.cz
Vyhledávání

Srí Lanka v době občanské války perem Jana Pavelky

Zdroj: Archiv Jana Pavelky

Na českém literárním nebi se v posledních letech zkouší prosadit leckdo. Ne vždy však lze považovat autorovu snahu o úspěch za zdařilou a „životaschopnou“. To ale rozhodně není případ prvotiny Jana Pavelky Pašerák srílanských snů. Právě naopak. Jde o více než zdařilou záležitost, o román, který pohltí čtenáře od začátku až do konce.

redakce G.cz 28.4.2023, 13:54

Svižný s napínavou a velmi dobře do nejjemnějších detailů propracovanou (nejen) zápletkou. Právě napětí - nebo možná spíše očekávání dalšího vývoje dění v osudech nejen jedné neziskovky ve válkou zmítané zemi - které autor výtečně dávkuje, prokládá jej na první signální možná i méně zajímavými minipasážemi, osobními problémy hlavního hrdiny, politickými a geografickými popisy a dalšími více či méně podstatnými souvislostmi, do sebe naprosto skvěle zapadá, jako kdybyste skládali - ústy mých dětí - megastavbu z minikostiček lega, z které vám vznikne něco naprosto výjimečného a skvostného.

Autor využívá spíše kratších větných úseků, kterými přidává na dramatičnosti příběhu samého. Pavelka rovněž skvěle a nenuceně předkládá čtenáři pozvolný přerod Dannyho z člověka, který na Srí Lanku cestoval s ideály toho, jenž změní svět k lepšímu, na děním a úskalími změněného Dannyho realistu. Přerod to evidentně nebyl snadný a „bezbolestný“. Velmi dobře je ale vyprávěn i život Dannyho a jeho kolegů „ve volném čase“, ať už jde o nějaké ty osobní a srdeční vztahy, pitky a párty či užívání si vodních radovánek.

Oficiální anotace:

Autorská prvotina Pašerák srílanských snů je dobrodružný román, odehrávající se v reáliích Srí Lanky, jakou moc lidí nepoznalo a už nikdy nepozná. Třicátník Daniel přijíždí na ostrov, aby vedl tamní pobočku české humanitární organizace. Je únor 2008 a překrásná tropická země se již čtvrt století topí v krvavé občanské válce mezi vládou a tamilskými separatisty. Zarputilá snaha humanitárních organizací pomoci strádajícím naráží na aroganci vlády, jež se rozhodla skoncovat s tamilským hnutím odporu za každou cenu a nestojí při tom o zbytečné svědky. Šílená doba plná sebevražedných výbuchů, strachu a nenávisti zažene Daniela, jenž navíc řeší i celou řadu osobních problémů, až na úplnou hranu toho, co je jako profesionál, ale i člověk ochoten akceptovat. Velmi osobním a neotřelým způsobem podané vyprávění vychází z autentických zážitků autora a situací, které se na Srí Lance skutečně staly.

Vyspělá a celistvá prvotina

Čtenář může mít často neovladatelný pocit, jako by se na Srí Lance skutečně nacházel sám a celý příběh Dannyho a jeho spolupracovníků prožíval na vlastní kůži. Prvotina? Pavelkův román tak vůbec nepůsobí.

Není přitom lehké napsat skutečně kvalitní román, byť byste psali o svých vlastních autentických zkušenostech. Alespoň ne bez vypravěčského talentu, bez schopnosti umět si hrát s jazykovými formami, jazykem jako takovým, bez umění psát jako spisovatel a zároveň být nezávislým a kvality a napětí chtivým čtenářem, bez citu… A toto vše Pavelka ve svém románu dle mého názoru skvěle skloubil a napsal tak román s prvky politickými, historickými, cestopisnými, ale i prostě „životními“.

Knihu Jana Pavelky Pašerák srílanských snů vydalo nakladatelství Pointa v Praze roku 2021 ve společnosti Albatros Media a.s. Kniha čítá celkem 384 stran. O grafickou úpravu a sazbu se postaral AGAMA poly-grafický ateliér, s.r.o.

Pavelkova prvotina tak summa summarum působí na čtenáře až neskutečně vyspěle a celistvě. Pokud Pavelka bude ve své dráze spisovatele pokračovat, nastavil si laťku opravdu vysoko. Půjde-li ale svou načatou literární cestou ve stejném stylu dále, nepochybuji, že se jeho úspěchy a čtenářská obec hltající jeho kousky ještě více rozšíří.

Pavelkův literární počin s názvem Pašerák srílanských snů tak vřele doporučuji každému čtenáři, který má rád kvalitní a napínavou četbu. Palec nahoru!

Tomáš Králíček

Podobné články

Doporučujeme

Další články