fb pixel 8 parťáků „Kobry 11“ Semira Gerkhana – G.cz
Vyhledávání

8 parťáků „Kobry 11“ Semira Gerkhana

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Kobra 11 pořád žije a v našich srdcích bude mít své místo samozřejmě navždy. V čele elitní dálniční jednotky stál legendární malý Turek Gerkhan, který v průběhu necelých pětadvaceti let střídal parťáky častěji než ponožky. Herec Erdogan Atalay, jenž Semira v seriálu hrál, dnes navíc slaví 55. narozeniny.

Václav Rybář
Václav Rybář Aktualizováno 21.9.2021, 14:13

Kobra 11 je nesmrtelný fenomén

Kobru 11 vám asi nemusíme představovat. Za těch bezmála dvacet pět let, co okupuje německé a díky exportu i evropské televize, už ji stihnul ochutnat každý. Policejní seriál plný honiček, přestřelek, suchého německého humoru a naopak hodně šťavnatých bouraček.

Někdo ho miluje, někdo nenávidí, někoho zkrátka jen omrzel, protože premisa je pořád stejná – ústřední dvojice se pošťuchuje, proskakuje kamiony a v oblacích jisker a dýmu na poslední chvíli uniká jisté smrti. Pořád je to ale řemeslo, na které zbylé evropské televize koukají hodně z dálky. A v jeho centru stojí kromě kaskadérských fachmanů z Action Concept i Erdogan Atalay – turecký prcek, jehož milují miliony Němců.

Jeho komisař Gerchán do seriálu přivandroval už ve třetí epizodě a přečkal všechny výměny tvůrčích týmů. Stal se natolik populárním, že je z něj povinný inventář. Mění se jen jeho parťáci.

Seriál se během let hodně vyvíjel. Inspiroval se u amerických akčňáků, přidal na měřítku co se týče bouraček i dramatu, ale Gerchán zůstal stejný, snad mu jen ubyly vlasy a začal trochu víc sypat hlášky. Po svém boku vystřídal 8 parťáků. Jak vlastně skončili?

1. Frank Stolte

V úplně první epizodě vlastně vůbec Semir nebyl. Frank Stolte (Johannes Brandrup) tu měl jiného parťáka, který to ve druhém díle schytal brokovnicí do břicha. Na jeho místo nastoupil právě Semir a musel si Frankovu důvěru postupně získávat. Frank na konci první sezóny odešel od policie z neznámých důvodů (Brandrup chtěl zkusit kariéru u filmu, televize už mu byla malá) a Semir poprvé vyfasoval nového parťáka.

2. André Fux

Ve druhé a třetí sezóně se dal Semir dohromady s karatistou Andrém (Mark Keller). Trochu drsnější typ ochránce zákona, který se Semirem fungoval v kombinaci dobrej polda – zlej polda. Na konci třetí sezóny ho jeden ze záporáků prostřelil harpunou, ale André to rozchodil. V seriálu se objevil až po několika letech (v roce 2013) a svému parťákovi ještě jednou pomohl jako za starých dobrých časů.

3. Tom Kranich

Mladý sympaťák, který se Semirem odtáhnul tři sezóny a po kratší přestávce se vrátil na další dvě. Pro fanoušky seriálu asi nejlepší Gerchánův parťák – skvěle si nahrávali na smeče a Tom (René Steinke) bodoval především u dámské části publika. Po prvních třech sezónách odešel od policie, ale při hercově návratu do seriálu mu následně RTL na konci desáté sezóny připravila mnohem dramatičtější rozloučení.

4. Jan Richter

Další fešák a oblíbenec u většiny fanoušků a fanynek. Herec Christian Oliver se po dvou sezónách rozhodl zkusit kariéru modela/herce přímo v Hollywoodu a dal Kobře 11 košem. Se Semirem šli dobře dohromady, protože Jan byl zelenáč a potřeboval učitele. Navzdory rozdílu v tělesné výšce nad ním měl Semir vždycky navrch.

5. Chris Ritter

Poté, co Christian Oliver ze seriálu utekl a po návratu přestalo bavit hrát druhé housle i René Steinkeho, sáhli producenti po trumfovém esu a po bok Semira postavili Gedeona Burkharda alias Komisaře Rexe. Mezi oběma postavami to ze začátku jiskřilo, protože hrály sólo. Chris a Semir k sobě ale nakonec našli cestu, a když Rittera po dvou sezónách ve finální epizodě sejmul mafiánský boss, Semir věnoval honbě za pomstou převážnou část další sezóny.

6. Ben Jäger

S hercem Tomem Beckem to Erodgan Atalay vydržel vůbec nejdéle – celých šest sezón. Pro mnohé fanoušky je právě tohle ono vysněné duo – Semir už je v téhle fázi seriálu drsný a zkušený polda, Ben pro změnu roztomilý kukuč, co chce dělat věci podle pravidel a je občas až moc důvěřivý. Když se Tom Beck rozhodl změnit působiště, byla to pro fandy velká rána. Producenti ho ale nezabili – poslali ho s kytarou dobývat Hollywood. Semir se ze ztráty parťáka nedokázal vzpamatovat a na konci sezóny od policie odešel. Dalším důvodem bylo jeho krachující manželství.

7. Alex Brandt

Vienzenz Kiefer je předposledním v řadě Semirových parťáků. Dva roky byl v utajení a špehoval drogové gangy, dokonce kvůli tomu strávil pár měsíců ve vězení. Má zkušenosti, ale zároveň trochu deziluzi z policejní práce, takže často dělá věci po svém. A to ho přivádí do konfliktu se Semirem. Během první společné sezóny se ale spolu naučili vycházet a respektovat svoje přednosti a slabiny. Oba mají svůj vlastní styl, oba umí obcházet autority a občas se nemohou vystát. Když ale táhnou za jeden provaz, končí každý záporák na střeše.

8. Paul Renner

Prozatím posledním Semirovým parťákem byl mladý Paul Renner, který nastoupil po boku Semira až ve 20. sérii. V březnu 2019 byl seriál bohužel ukončen, ale o rok později byl opět vrácen zpátky na scénu. Podle ČSFD.cz se jedná už o 26. sérii. Skončí tento německý fenomén někdy?

A zde se dozvíte, jaký význam měla fotografie na konci filmu Osvícení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články