fb pixel 10 nejcennějších bankovek světa – G.cz
Vyhledávání

10 nejcennějších bankovek světa

Schováváte si vyřazené papírové dvacky? Tam vám pšenka nepokvete. Na ceně získávají především zmetky nebo omezené série.

Václav Rybář
Václav Rybář 7.8.2015, 14:53

1. Tisícidolarovka (175 tisíc Kč)

1000d

Takhle špatně na tom ještě kurz k české koruně není, nebojte. Zhruba dvě stovky tisícidolarovek ale ještě obíhají mezi veřejností. Jen blázen by s nimi platil (i když to technicky možné je), ze sběratelského hlediska mají totiž zhruba osminásobnou hodnotu.

2. Novozélandská stolibrovka (220 tisíc Kč)

hundred

Jedna z vůbec prvních bankovek vytištěných na Novém Zélandu. S výrobou měny se tam začalo až v šedesátých letech minulého století, do té doby se novozélandská měna tiskla a vozila z Velké Británie.

3. Cenný papír z dynastie Ming (2,32 milionu Kč)

ming

Tohle je opravdová stařenka ze 14. století. Historická hodnota je veliká, protože tyto velkoformátové bankovky se dnes zachovaly už jen v muzeích. Soukromí sběratelé jich mají jenom pár a tomu také odpovídá případná cena při prodejích skrz aukce.

4. Milion liber (2,45 milionu Kč)

1milpoud

O téhle slavné bankovce vznikl dokonce i film s Gregory Peckem. Jedná se o jeden z cenných papírů, které byly vytištěny v rámci Marshallova plánu. Velká Británie tehdy od Spojených států amerických obdržela pomoc ve výši 300 milionů dolarů a tato bankovka byla její součástí.

5. Pade v ryzím zlatě (2,76 milionu Kč)

zlatapade

Bankovka z roku 1928 byla stažena o pět let později, když se rozhodlo, že občané nesmí mít žádný právní nárok na státní zlato. Kdo ji nevrátil, určitě neprohloupil, protože její cena ohromně vzrostla. Podle odhadů se jich po světě toulá pouhý tucet.

6. První australská bankovka (5,2 milionu Kč)

prvniaustralska

Jediná existující bankovka z první vytištěné várky (celkem sto kusů). Dokonce ani národní banka nemá vlastní exemplář, takže se dlouho mělo za to, že jsou všechny zničené. A pak se v roce 2005 objevila tahle a sběratelé šíleli.

7. Tisíc australských liber (27,6 milionů Kč)

rareaustralia

Tady už se pohybujeme v jackpotových částkách. Tahle bankovka je tak cenná, že když se poprvé objevila v rukou soukromého sběratele, rovnou ji policie zabavila a nárok na ni vznesla jedna z bank. Mělo se totiž za to, že tyto bankovky se smějí používat jen v mezibankovním styku. Na pár měsíců po zavedení ale byly k dispozici i veřejnosti, takže policie byla nucena bankovku vrátit. A zbytek je hodně, hodně bohatá historie.

8. Zlatý certifikát s Lincolnem (55,2 milionů Kč)

zlatapetistovka

Tahle pětisetdolarová bankovka krytá zlatem je jednou z úplně prvních cenin vytištěných na území USA. Spolu s řadou dalších cenností se našla v šuplíku jednoho hnijícího stolu. A v naprosto dokonalém stavu. V takovém vetešnictví bychom chtěli pracovat.

9. Tisícovka s rudou pečetí (57,5 milionů Kč)

redseal

Normální bankovka, řeklo by se. A taky že jo. V roce 1910, pouhých devatenáct let po vytištění, byste za ní na aukci utržili sotva 135 % její hodnoty. O dalších sto let později už má ale hodnotu závratnou. Kdo si počká...

10. Melounovka (73,6 milionů Kč)

melouny

Nejdražší americká bankovka vůbec dostala svou přezdívku podle charakteristické textury svých číslovek. Ony nuly v tisícovce totiž připomínají svým proužkováním melouny. Existují jen dva exempláře, z toho jen jeden obíhá mezi sběrateli (druhý koluje po muzeích). 73 milionů v podobě jedné bankovky - to by vám asi nikde nerozměnili.

A TADY máte 5 ukázek toho, že v Anglii rostou peníze na stromech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články