Špatný skeč nebo projev unaveného státníka? Nervózní premiérka May uklidňuje Brity z gauče – G.cz
Vyhledávání

Špatný skeč nebo projev unaveného státníka? Nervózní premiérka May uklidňuje Brity z gauče

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Britská premiérka Theresa May si prochází zřejmě nejtěžším obdobím své kariéry a úřad britského ministerského předsedy je momentálně v největší krizi od dob Blairova fiaska s vedením války v Iráku. Celé drama kolem brexitu se v posledních dnech prudce stupňuje a riziko chaotického vystoupení se neúprosně přibližuje. Premiérka se tedy pokusila uklidnit obyvatelstvo projevem ze svého šedivého gauče a výsledek připomíná nepodařený skeč z televizní estrády.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 8.4.2019, 16:00

Zrada na voličích nebo rozumný krok?

Zhruba dvouminutové video zveřejnila May na svém facebookovém profilu a pokusila se v něm zcela neformálně vysvětlit svému lidu celou situaci okolo brexitu. Premiérka, která je dlouhodobě kritizována za svou zoufalou neautentičnost a neschopnost chovat se přirozeně, za což si vysloužila nálepku politika odtrženého od reality, natočila celé video ze svého oficiálního venkovského sídla v Chequers.

Sedíc na šedivém gauči, popsala May momentální situaci a snažila se před svými voliči obhájit vyjednávání s opozičními labouristy o nové podobě britského vystoupení z Evropské unie. Někteří konzervativní polici totiž pranýřují ministerskou předsedkyni za zradu na její vlastní straně, když se snaží obejit vlastní kolegy a upřednostňuje spolupráci s předsedou Labouristické strany Jeremym Corbynem, který opakovaně volá po britském setrvání v celní unii.

Třesoucí se obraz i premiérka

Během vystoupení byla na May znát citelná nervozita – celé video mělo zřejmě evokovat přátelské popovídání s premiérkou, namísto toho ale připomínalo spíše špatně natočený klip politika, který zrovna objevil svět sociálních sítí. Kamera se klepe, May se několikrát nervózně přeřekne a ke konci se pokouší s úsměvem vysvětlit, že brexit je přeci to, co všichni chceme.

Celé prohlášení evokovalo americké televizní speciály ze sedmdesátých a osmdesátých let, které slavní herci a hudebníci natáčeli ve studijních kulisách připomínajících přirozenou domáckou atmosféru, nejlépe oblečeni ve svetru s košilí a mezi pečením koláče do místnosti přicházeli jejich "náhodní známí, kteří šli náhodou okolo", aby si s nimi poté zazpívali. K dokonalosti celého videa už jen chybělo, aby Theresa May se zástěrou vyprávěla, že dobrý brexit je vlastně něco jako dobře upečená sušenka a čokoládové kousky v nich jsou něco jako irská pojistka v brexitové dohodě.

I přes veškerou snahu si nejnovější proslov premiérky k obyvatelstvu vysloužil pouze posměch, kdy deník Guardian celé vystoupení pojmenoval "Theresa May unplugged". Nová vlna kritiky mířící do Downing Street tak pouze přidává na zvyšující se frustraci celého Spojeného království nad pokračujícími zmatky okolo brexitu, který je momentálně naplánovaný na tento pátek, tedy 12. dubna. K tomu dojde, pokud se premiérce nepodaří vyjednat novou podporu pro svou dohodu či další odsunutí britského vystoupení – to Evropská unie podmiňuje uspořádáním voleb do Evropského parlamentu, což ale velká většina britských politiků i veřejnosti odmítá. May tak stojí před největší výzvou své kariéry. A křečovité povídání z gauče jí s tímto problémem moc nepomůže.

A tady si přečtěte, že americká ministryně vnitřní bezpečnosti Nielsen skončila po problémech s migranty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu