fb pixel Sovák vs. Schmitzer: Žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí, řekl otec synovi a už spolu nikdy nepromluvili – G.cz
Vyhledávání

Sovák vs. Schmitzer: Žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí, řekl otec synovi a už spolu nikdy nepromluvili

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před 102 lety přišel v pražské ulici Na Bojišti na svět zvláštní chlapec jménem Jiří, který měl později vstoupit ve známost jako Jiří Sovák, král české komedie a jeden z nejpopulárnějších a nejlepších herců své generace. Jedním z vrcholů Sovákovy kariéry je jistě i snímek Marečku, podejte mi pero!, kde hrál se svým synem Jiřím Schmitzerem. Na začátku natáčení legendární komedie zřejmě ale ani jeden z nich nevěděl, že je to naposledy, kdy se v dobrém uvidí.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 11.12.2022, 22:08

Sovák nemá syna

27. prosince 1920 přišlo do rodiny hostinského Schmitzera třetí dítě, syn Jiří. Nejmladší z dětí dělalo rodičům jen radost. Veselý Jiřík bavil okolí a když přišel čas, aby se rozhodl, co dál dělat, nebránil se jít do učení, kam ho poslal jeho otec. Ten si přál, aby Jiří ovládal poctivé řemeslo. Mladý Schmitzer šel v tátových stopách na číšníka a jako číšník se pak chvíli i živil. Ale aby to nebylo tak jednoduché, období vzdoru na Jiřího přeci jenom přišlo. V devatenácti letech se zamiloval do divadla a proti otcově vůli odešel z domova, aby se přidal k ochotnickému souboru na Mlynářce. Tím odstartovala dráha Jiřího Sováka, kterýžto pseudonym si později jeden z nejslavnějších českých herců své generace zvolil.

Ačkoliv je Sovák jíž více než dvacet let po smrti, jeho komediální talent a odkaz nestárnou ani nemizí. Herec ztvárnil tolik rolí v tolika legendárních komediích, že zapomenout na něj je zhola nemožné, i kdyby o to někdo stál. Ať už profesor David Moore v Zabil jsem Einsteina, pánové..., havíř Kuba Dařbuján ve známé pohádce Dařbuján a Pandrhola nebo zcela legendární Evžen Huml v Chalupářích, Jiří Sovák je v historii české kinematografie zapsán velmi výrazně. Jednou z jeho vůbec nejslavnějších rolí je part Jiřího Kroupy v Marečku, podejte mi pero!, kde si Sovák mimo jiné zahrál se svým synem z prvního manželství, rovněž hercem a písničkářem Jiřím Schmitzerem. Právě toto natáčení se ale jejich vztahu stalo osudným.

Během práce na Marečkovi totiž Schmitzer způsobil vážnou autonehodu, když řídil pod vlivem alkoholu, srazil chodce a ten náraz nepřežil. Schmitzera za to odsoudili ke třem letům vězení, z čehož si odseděl jen polovinu a poté byl propuštěn za vzorné chování. Osobně ho to ale stálo mnohem víc – po tragické události se Sovák svého syna zřekl a vydědil ho. „Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ řekl tehdy Sovák synovi a ti dva spolu nepromluvili až do konce Sovákova života v roce 2000. Hodí se říct, že jejich vztah byl pochroumaný už před osudovou nehodou; Sovákova první manželka rozvod nesla velmi těžko a svému exmanželovi v kontaktu se synem vždy všemožně bránila.

Král komedie Sovák

Ačkoliv Sováka známe především z komedií, původně začínal jako herec dramatických rolí. Zároveň byl vždy realistou, takže k divadlu a při studiu na konzervatoři se živil jako skladník, chvíli pracoval i v kamenolomu. Profesionálním hercem se stal až po válce, kdy ho do svého divadla D 34 přijal E. F. Burian. Tam se Sovák naučil v podstatě všechno, co potřeboval. Burian ho podle jeho vlastních slov nechával, aby se sám popral se svými rolemi. Jednou z těch nejvýraznějších, které Sovák u Buriana vytvořil, byl otec Goriot. Sedmdesátiletého starce Sovák skvěle odehrál, ačkoliv mu tehdy bylo sotva 27 let. V 50. a 60. letech Sovák působil v Divadle na Vinohradech, od roku 1966 byl pak stálicí činohry Národního divadla, kde zůstal až do svého odchodu do hereckého důchodu.

Jeho první filmovou rolí byl part ve snímku Plavecký mariáš z roku 1952, kde hlavní roli ztvárnil Jaroslav Marvan. Na stříbrném plátně ale skutečně zazářil o deset let později díky fantasknímu počinu Až přijde kocour. Následovaly dnes slavné kousky jako Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky či Kdo chce zabít Jessii? Vůbec nejpřínosnější ale pro Sováka byla spolupráce s režisérem Martinem Fričem. Na výběr nejslavnějších filmových rolí Jiřího Sováka se podívejte do následující galerie:

Ačkoliv Sovákovi první dvě manželství nevyšla, to třetí, poslední, bylo konečně úspěchem. S Annou Schmitzerovou spolu byli 40 let a žili spolu na Letné. Volný čas Sovák trávil na chalupě ve Stříbrné Skalici, kde je dnes také pochován.

Podobné články

Doporučujeme

Další články