Herecký klan Hrušínských: Nejstarší hrál v Osvobozeném divadle, nejmladší skončil v Discopříběhu – G.cz
Vyhledávání

Herecký klan Hrušínských: Nejstarší hrál v Osvobozeném divadle, nejmladší skončil v Discopříběhu

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Když se řekne Rudolf Hrušínský, většině se vybaví Rudolf Hrušínský - pan Kopfrkingl, Švejk, kochající se doktor Skružný, jeden ze Tří veteránů - a tak dále. Tenhle Rudolf Hrušínský se narodil přesně před 100 lety, byl ale "jen" jedním z celého hereckého klanu. Už jeho otec, Rudolf Hrušínský nejstarší, hrál v divadle u Voskovce a Wericha. Jeho syn Rudolf Hrušínský mladší je zase znám ze seriálu Ulice a vnuk R. H. nejmladší je v našich myslích zapsán jako kominický učeň Jirka z Discopříběhu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.10.2020, 08:12

Rudolf Hrušínský nejstarší

Herecký klan Hrušínských se zrodil roku 1897, když na svět přišel syn ševce a porodní báby z Liboce - Rudolf Böhm. Už když mu bylo šestnáct, nabídli mu místo v malém místním divadle, které vděčně přijal. Začínající herec hned začal uvažovat o změně jména na něco vznosnějšího, chtěl si nechat říkat Otomar Otovalský. Pak jednou během štace ukradl v sadu hrušky a kolegové mu začali přezdívat Hrušovský. A tak se z něj postupně stal Rudolf Hrušínský.

Osudovým byl pro něj rok 1919, kdy se stal členem divadelní společnosti legendy herectví Václava Červíčka-Budínského. Osudovým proto, že se zamiloval do principálovy dcery Hermíny, která se později stala jeho manželkou a dala mu syna Rudolfa. Ale i proto, že tam nasbíral pořádné a cenné herecké zkušenosti. Díky tomu se dostal i do společnosti pražských herců, seznámil se s lidmi z Národního, kteří jej pak doporučovali dál. Hrušínský prošel celou řadou českých a pražských divadel. Hrál ve Švandově divadle na Smíchově, v Akropolis na Žižkově i v Uranii v Holešovicích. A stihl dokonce i poslední rok Osvobozeného divadla s Voskovcem a Werichem, než jej válka "zrušila". Největší Hrušínského láskou se ovšem stal rozhlas - jen za rok 1937 účinkoval ve 150 relacích. Nakonec i k filmu přičichl, i když spíše v malých rolích, a několikrát se tak před kamerou setkal se svým nástupcem...

Rudolf Hrušínský

Rudolf Hrušínský - ten Rudolf Hrušínský, kterého všichni známe a milujeme - je opravdovou legendou českého filmu. Potomek a dědic významných českých hereckých rodů, Červíčků a Budínských, se narodil přesně před 100 lety, 17. října 1920 v jihočeském Novém Etynku, dnešní Nové Včelnici. Jeho matka porodila přímo za jevištěm a s kočovnou společností pak vyrůstal. O jeho životní dráze a soukromí si více přečtěte zde:

Rudolf Hrušínský ztvárnil celou řadu nezapomenutelných rolí. Jeho nejvážnějším partem je pan Kopfrkingl ve Spalovači mrtvol, ale pravidelně nás rozesmívá třeba o Vánocích jako jeden ze Třech veteránů, ovšem i v klasikách české komedie - v adaptacích knih Bohumila Hrabala; Slavnostech sněženek, Postřižinách nebo hořkosladkých Skřiváncích na niti. Je legendární jako neustále se kochající, ergo bourající doktor Skružný v na Oscara nominované Vesničce mé střediskové. Hrál taky Švejka, ovšemže! Je součástí půvabu Rozmarného léta i Obecné školy, kde ztvárnil pana ředitele. Náš osobní favorit je komisař Ledvina z filmu Adéla ještě nevečeřela. Platí, že jak je v něčem Hrušínský, není to špatný film, už kvůli němu.

Rudolf Hrušínský mladší

Rudolf Hrušínský mladší, syn Rudolfa Hrušínského, zdědil po tátovi talent, ale i nadšení pro rybaření, kterému se věnuje prakticky celý život. Vystudoval DAMU a hrál v řadě českých komedií. Známe ho z vedlejších rolí v Postřižinách i Slavnostech sněženek nebo jako přejetého Drápalíka z Vesničky mé střediskové. V šílených komediích Byl jednou jeden polda byl skvělým patologem Slavíčkem. Posledních 15 let je ale nejznámější díky roli domovníka Peška v nekonečném seriálu Ulice.

Rudolf Hrušínský nejmladší

Rudolf Hrušínský nejmladší je synem Rudolfa Hrušínského mladšího a ačkoliv to nejprve vypadalo, že bude pokračovat v rodinné herecké tradici, dopadlo to jinak. Jeho životní a nejslavnější rolí je kominický učeň Jirka z legendárního Discopříběhu. Roli si pak Hrušínský zopakoval i ve volném a méně úspěšném pokračování filmu. Při natáčení prvního Discopříběhu mu ale bylo jen šestnáct a v dospělosti se hraní už prakticky nevěnuje. Nějaký čas měl bar ve Španělsku a veřejného života se spíše straní.

Jan Hrušínský

Jménem sice "nezapadá", ale možná úspěšnějším a populárnějším hercem než Rudolf Hrušínský mladší je jeho bratr Jan. Představitel "Honzů" je dnes ředitelem Divadla Na Jezerce, které i přímo založil. V souvislosti s tím o něm bylo hodně slyšet v březnu 2020, když vydal rozhořčené prohlášení, v němž nesouhlasil s plošnou karanténou a covid označil za "těžší chřipku, kterou se nakazilo jen málo lidí". Po kritice stran kolegů i veřejnosti se ale omluvil. Není to poprvé, kdy se ohradil vůči českým politikům - je dlouhodobým odpůrcem premiéra Babiše i prezidenta Zemana.

Mezi nejznámější Hrušínského role patří především jeho úlohy z mládí; Saxanin milý Honza, Honza z komedie Můj brácha má prima bráchu a překvapivě také princ nikoliv Jan, ale Jaroslav z pohádky Jak se budí princezny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články