fb pixel South Park je příliš dobrá show a nikdo z nás si ji nezaslouží, ale najdete ji na Netflixu – G.cz
Vyhledávání

South Park je příliš dobrá show a nikdo z nás si ji nezaslouží, ale najdete ji na Netflixu

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Na Netflix doputovala další série South Parku, tradičně se zpožděním a dost neaktuální, ale přestože se tvůrci seriálu snaží reagovat na světové události rychle, ostatně k tomu mají se svou levnou animací ideální podmínky, South Park je hodnotný i zpětně. A vždycky bude.

Jan Studnička
Jan Studnička 26.5.2020, 14:00

Vylez ze skříně, Tome

Kvůli debilnímu dabingu a trochu… hm, řekněme fekálnějšímu obsahu prvních sérií South Parku, se spousta lidí nikdy neodhodlala k tomu, aby tenhle poklad světové kultury někdy zkusili znovu, ale to je velká chyba. Na South Park by se měl sem tam podívat každý. Je to totiž zdravé pro vás i pro společnost.

Víte, Matt Stone a Trey Parker, tvůrci South Parku, mají koule. Popravdě mají větší koule, než by to od nich kdokoli vyžadoval. Mají větší koule, než si my ostatní zasloužíme, ale díky tomu dostáváme pravidelně dávku nekompromisního humoru, který nebere ohled nikdy a na nikoho.

Jen tak namátkou vzpomeňme díl, ve kterém je Tom Cruise zavřený ve skříni a odmítá vylézt, přestože ho Nicole Kidman prosí, ať už přestane blbnout a ze skříně vyleze. Kromě zjevných homosexuálních narážek (coming out of closet) si díl dělal srandu taky ze scientologie a Cruisových hereckých schopností, takže herec vyhrožoval, že bude sabotovat film Mission Impossible III. Nepomohlo mu to. Vysílání dílu sice bylo pozdrženo, ale samozřejmě, že se nakonec dostal ven. A sérii na to byl Cruisovi věnován dvojdíl. Nebo si připomeňme, jak Kanye West vyhrožoval tvůrcům, protože o něm řekli, že je homosexuální ryba. (To byste asi museli vidět, to se úplně vyprávět nedá.)

Hrdinové!

Ale historie seriálu nejsou jenom tahanice s celebritami, to vůbec ne. South Park si střílí z koho chce, ať je ta osoba či skupina sebemocnější a sebenebezpečnější. Američtí politici jsou jasní, Trump doopravdy ani není v seriálu, mimochodem, ale pamatujete třeba, jak si na South Park stěžovala Čína? A požadovala omluvu?! Chápete vůbec, jak velkou má ten seriál sílu? Když miliardový totalitní režim požaduje veřejnou omluvu po levném animáku, kde na Vánoce lítá místo Santy mluvící hovno? Nakonec jim tvůrci odepsali: "Stejně jako Národní basketbalová asociace vítáme čínské cenzory v našich domovech a srdcích. My také milujeme peníze mnohem víc než svobodu a demokracii. Prezident Si vůbec nevypadá jako Medvídek Pú. Ať žije velká komunistická strana Číny! Nechť je letošní sklizeň obilnin bohatá. Jsme v pohodě, Číno?"

Nebo tenkrát, když muslimští teroristé vyhrožovali Stonovi s Parkerem, že je oddělají, pokud ještě jednou zesměšní nebo jen ukáží proroka Mohammeda? Pánové samozřejmě chtěli s Mohammedem pokračovat, ale FOX jim to tenkrát zakázal, takže vždycky, když mají božská stvoření v South Parku sraz, vidíte Ježíše, Krišnu, Budhu a dřevěnou bednu s průzorem na oči, na které je napsáno Mohammed.

South Park ale nestřílí jenom do takhle “zjevných” problémů, vytrvale například kritizuje všeobecnou nostalgii po starých dobrých časech, dělají si srandu z progresivistů i konzerv, z náboženských i ateistických fanatiků. Nikdo, vůbec nikdo jim neuteče. Ať stojíte kdekoli na jakémkoli spektru, South Park vás najde a urazí. Mají dokonce díl, kde si dělají srandu z agnostiků. “Co chceš k snídani?” “Já nevím.” “Správně!”

A tak je to dobře! Člověk tak nějak nemůže setřást pocit, že dokud bude běžet South Park, je všechno relativně v pohodě. Králové satiry jsou pořád tady. A co je lepší, čím jsou starší, tím jsou sofistikovanější a dravější. Takže teď běžte a koukejte, zvedejte jim sledovanost na Netflixu, ať to pánové vydrží dělat co možná nejdéle. Potřebujeme je jako nikdy.

A abychom vás naladili, sestavili jsme pro vás galerii, kde vám prozradíme, co máme na South Parku nejradši.

Podobné články

Doporučujeme

Další články