fb pixel Soukromá firma byla znevýhodňována před státními subjekty, žaloba a antimonopolní stížnost může změnit poskytování eurodotací v ČR – G.cz
Vyhledávání

Soukromá firma byla znevýhodňována před státními subjekty, žaloba a antimonopolní stížnost může změnit poskytování eurodotací v ČR

Zdroj: profimedia.cz

Dotace z Evropské unie by se měly poskytovat jinak než dříve. Hovoří se o velkých změnách v této oblasti. Dle serveru Info.cz byla podána žaloba a antimonopolní stížnost ze strany společnosti Jessenia, která provozuje berounskou nemocnici. Firma se totiž domnívá, že zde dochází ke znevýhodňování soukromých zdravotnických institucí na českém trhu, jelikož ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že tyto soukromé subjekty nemohou žádat o dotace z Evropské unie.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 20.12.2017, 16:34

Nerovnost před eurodotacemi

Firmě Jessenia se nelíbí, že ministerstvo pro místní rozvoj se v rámci evropských dotací určené na kybernetickou bezpečnost rozhodlo, že žádosti mohou podávat pouze krajské úřady a státní intituce. Jedná se tak o diskriminaci vůči soukromým zdravotnickým zařízením. V rámci antimonopolní stížnosti tak firma uvedla, že se jedná o distribuci veřejných prostředků, které v demokratickém právním státě nelze svévolně přerozdělovat, aniž by byl poskytovatel vázán právním řádem a ústavními principy.

Šance na úspěch v tomto sporu firma Jessenia rozhodně má, jelikož při rozdělování evropských dotací není možné, aby stát někoho diskriminoval a znevýhodňoval, jelikož se nejedná přímo o finance České republiky. Žadatel musí totiž splnit širokou škálu podmínek a kritérií, aby mohl uspět. V případě firmy Jessenia se zdá, že ve své podstatě stát, který je v roli schvalovatele žádostí, přiděluje dotace svým vlastním institucím.

Společnost podá antimonopolní stížnost

Ačkoliv firma Jessenia poskytuje totožné služby jako obecní a krajské zdravodnická zařízení, tak zde patrně dochází k diskriminaci. „Pro takovéto odlišné zacházení přitom není dán žádný legitimní (tedy ani legální) důvod. Tímto postupem ministerstva pro místní rozvoj pak dochází k narušování hospodářské soutěže, neboť někteří soutěžitelé jsou v důsledku zásahu ministerstva pro místní rozvoj v rámci soutěže nepřípustně zvýhodňováni,“ uvedla firma Jessenia pro portál G.cz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články