Souboj přibližovadel: Je lepší být princeznou, nebo raubířem?

Dala jsem si na chvíli pauzu od skládaček a zkusila dva modely od MIBO koloběžek. Který z nich byste si vybrali vy?

Chcete jezdit na Princezně koloběžce", nebo spíš na "Raubíři silnic"? Já osobně si tu na Géčku poslední dobou hodně vychvaluji skládačku Mastr od MIBO koloběžek, ale neměli bychom zapomenout, že právě skládací koloběžky nejsou všechno. Konec letních prázdnin jsem strávila na návštěvě v mibácké prodejně v Rožnově pod Radhoštěm a tam mi kluci naživo ukázali, co všechno mají na skladě. A protože nestačí na koloběžky jenom čumět a kecat o nich (i když to nám všem šlo opravdu dobře), tak jsem si dvě rovnou půjčila a vyrazila s nimi drandit.

TROCHU MIMO MÍSU: Na Moravě je plno skokanských můstků – a o skocích na lyžích jsme měli moc pěkný rozhovor, který můžete najít ZDE. Právě na koloběžkách si mohou skokané (a nejen oni) pořádně procvičit zádové svaly. I takhle se dá vysvětlit ta zjevná oblíbenost přibližovadel. Je prokázáno, že na koloběžce si zacvičíte mnohem lépe, než např. na kole. Navíc je tu poměrně široký výběr, který je každým dnem čím dál tím větší. A to nás na tom baví nejvíc.

Ani jedna z nich není skládací a i přes jejich velikost se celkem dobře vejdou do kufru auta. Mám na mysli mibáckou Malagu a Express. Když si je jen letmě prohlédnete, první co vás trefí do oka, je ten diametrální rozdíl ve velikosti kol. Expresska má obě kola velikosti dvacítky, kdežto Malaga 26 a 20 (tzn. že přední je větší, obvykle to naopak tak nebývá). Krom skládacího kloubu mají všechno, co ostatní mibácké koloběžky – pevný ocelový rám s nosností až 150 kilo, brzdy Shimano a samozřejmě ten skvělý integrovaný stojánek.

Rozdíl není ovšem jen ve velikosti kol, hlavní jsou ty jízdní vlastnosti. Vzala jsem to po cyklostezce z Rožnova pod Radhoštěm podél řeky, směrem k Dolní Bečvě. Je to překrásně udržovaná asfaltka, velice mírně stoupající do kopce, po které cestou míjíte klidný park –valašský skanzen a posléze i sportovní cetrum a golfové hřiště. Na zpáteční cestě si pak vychutnáte ten svižný sešup.

Ale zpátky ke kolobkám. Malaga je dlouhá, pohodlná koloběžka, která se hodí pro jezdce, co chtějí cvičit kondičku a zároveň se pokochat krajinou. Ovšem do prudšího kopce jsem se s ní cítila nezvykle nemotorně. A to je právě v tom větším kole. Kdo na něj není zvyklý, nedokáže ho zprvu dost ocenit.

Zato Express, která má obě kola stejné velikosti, je koloběžka, se kterou byste se nebáli jet ani mimo vybetonovanou cyklostezku. Je na rychlou, nespoutanou jízdu, klidně byste s ní vyrazili i do většího kopce. A jak si někdo z vás možná i všiml, je taková ‚dospělejší‘.

Odtum se vracíme k Princezně koloběžce a Pirátovi silnic. Malaga je elegantní a já se na ní cítila opravdu dobře. Ale po chvíli mi chyběla ta dravější Expresska, na které jsem si ani do většího konce nepřipadala omezená kvůli většímu přednímu kolu.

Musíte si uvědomit, co od svého přibližovadla budete chtít. Klidnou, jemnou jízdu, při které si zlepšíte fyzičku? Já bych se Malagy v tomhle případě vůbec nebála. Nějak jsme si v duchu zakořenili představu, že koloběžky tohoto hravého typu by měly být právě pro mladší ročníky, nebo jen pro ženy. Ale je to jen poněkud nesmyslný předsudek, který stejně za pár let zmizí.

Když si představíte koloběžky, na kterých se vozil před lety Břetislav Michálek v Rožnově pod Radhoštěm a ještě dál, dnes byste o ní usoudili, že je jen pro děti. Velikost ale přece nijak nevymezuje to, jak starý řidič na kolobku stoupne. Když budete chtít naopak své přibližovadlo vystavit i horšímu terénu, v tom případě bych sáhla po Express. To je koloběžka do nepohody, závodní a rychlá.

Když bych se vrátila ke svému bezostyšně trapnému vtipu - možná ho už někdy pronesl na TV G.cz kolega Ivan Brezina - tak bych chtěla jen dodat, že dnes nemusí být každý buzna, když chcete být princeznou. Tak to berte s úsměvem :)

Ovšem když jsem byla na cyklotrase Rožnov Dolní Bečva, mohu vcelku ráda říct, že pro mě vyhrála Malaga. Když na něco nejste zvyklí, ještě to rovnou neznamená, že je to špatné. A ať už jste malej, nebo vysokej, kulatej či jako tyčka, občas není k zahození se projet hladce, lehce, pokochat se krajinou, prostě být takovou rozvernou, kouzelnou princeznou na koloběžce. Akorát se vám místo korunky vyplatí nosit přilbu – nikdy nevíte. Tak si pořádně trhněte nohou!

TADY si můžete projít můj fotoreport o tom, jak jsem si poskládala i MIBO svou vlastní koloběžku Mastr!


Komentáře