fb pixel Sotva stál, přesto odehrál nejlepší koncert turné: Poslední vystoupení v životě Elvise Presleyho bylo ale i tak k pláči – G.cz
Vyhledávání

Sotva stál, přesto odehrál nejlepší koncert turné: Poslední vystoupení v životě Elvise Presleyho bylo ale i tak k pláči

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Před 42 lety nás navždy opustila největší hvězda bílého rock and rollu. Samozřejmě, že máme na mysli Elvise Presleyho. Ten necelé dva měsíce před smrtí stihl odehrát svůj poslední koncert, který bychom rozhodně měli připomenout.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 16.8.2019, 07:58

Oteklý idol

Elvis Presley, legendární zpěvák a jeden z nejvlivnějších muzikantů 20. století, odehrál před bez dvou měsíců 42 lety v americkém Indianapolisu svůj poslední koncert. S Elvisem to šlo z kopce celá 70. léta; drogy, zdravotní potíže, alkohol a především morbidní přejídání způsobily, že se z hvězdy, po které toužila každá žena ve Spojených státech, stala troska. I přesto se mu dařilo dále produkovat hity a jeho show byly stále vyprodané. Ale jak vzpomíná mnoho jeho fanoušků, na Elvise byl v roce 1977 vyloženě tristní pohled – oteklý zpěvák odehrál v louisianské Alexandrii sotva hodinový koncert, během kterého mu nebylo rozumět ani slovo. O několik týdnů později musla být zrušena akce v Baton Rouge, protože se organizátorům nepodařilo vytáhnout Elvise z postele.

Pryč bylo divoké poskakování na pódiu a ikonické kroucení nohama a muzikant, zmatený ze stále většího množství léků, které bral, se přinejlepším dokázal několik minut kroutit do rytmu. Bruce Springsteen, který se byl na Krále hudby podívat ve Filadelfii, později řekne, že většinu vystoupení jen kroutil zklamaně hlavou. Po předposlední koncertu v Omaze prohlásil Elvis, že si je vědom, jak příšerné to bylo a slibuje, že na příště to bude lepší.

Tentokrát to bude lepší

Nadešel 26. červen 1977, den posledního koncertu v Indianapolisu - unavený, obtloustlý Elvis přišel na podium a odehrál zřejmě nejlepší koncert celého turné. I když sotva popadal dech, chodil velice pomalu a sem tam zapomněl text, podařilo se mu celé vystoupení s důstojností ustát až do konce.

Bledý Elvis - neustále doprovázený asistentem, který mu podával ručník a vodu - před18 000 lidmi zahrál všechny své hitovky od Jailhouse Rock po závěrečnou Can't Help Falling In Love. A právě před ní se staloněco zvláštního – Presley těsně před poslední písní pozval na pódium svého otce Vernona, svou snoubenku Ginger a další své drahé a jednoho po druhém je představil publiku. Dodnes není přesně jasné, proč tak učinil, ale fanoušci rádi říkají, že si byl vědom své blízké smrti.

Upocený a unavený zpěvák se pak naposledy podíval pod podium a poděkoval divákům, že byli to nejlepší publikum, jaké si mohl pro poslední vystoupení turné přát. V ten okamžik zbývalo do jeho smrti pouhých 51 dní...

A tady si přečtěte 10 zajímavostí o vraždě Johna Lennona.

Podobné články

Doporučujeme

Další články