Sonda přistála na planetce, která možná jednou zničí Zemi: filmové plakáty misí NASA přikládáme na uklidnění

Obrázek uživatele vaclav.roman
21.12.2018, 13:46

Americká sonda OSIRIS-REx dorazila podle plánu k cíli své mise. Tím je planetka Bennu, což je pro mnohé zatím neznámý vesmírný objekt. Pozornost si jistě ale získá tím, že se nachází na seznamu velkých hrozeb. Vědci NASA se domnívají, že by v budoucnosti mohla planetka dopadnout na Zemi, a to je i jeden z důvodů, proč k ní vyslali sondu, protože co si budeme povídat, je dobré vědět, s kým budeme mít jednou tu čest.

Cesta tam a (za pár let) zase zpátky

Cesty sondy tam proběhla úspěšně, na cestě k planetce Bennu, k jejímuž objevení došlo teprve 11. září 1999, trvala něco málo přes dva roky. Nyní následuje období výzkumu a shromažďování vzorků, o které mají vědci velký zájem. K odebranému materiálu by se měli dostat v září roku 2023, kdy se má sonda podle svého jízdního řádu vrátit zpátky na Zemi.

Mise má vědcům přinést poznatky o tom, jak se utvářely planety a jak mohl vzniknout život. Vědci si slibují také lepší pochopení toho, jaký mají asteroidy vliv na naši planetu. Je totiž možné, že podobné těleso, které v minulosti dopadlo na Zemi, přineslo organický materiál, který je tolik důležitý pro vznik života.

Celý název sondy je Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security - Regolith Explorer. Asi uznáte, že zkratka OSIRIS-REx, která z toho vznikla je přívětivější.

Sondě se už podařilo docílit jednoho významného objevu. Na stránkách NASA se objevila informace, že na planetce Bennu byly objeveny stopy vody. Ty byly zaznamenány, už když se sonda přibližovala k asteroidu. Pomocí přístrojů bylo zachycena přítomnost molekul, které obsahují atomy kyslíku a vodíku. Má se jednat o tzv. hydroxyly, které obsahují jeden atom vodíku a jeden atom kyslíky (OH). Skupina OH je vázaná v organických sloučeninách.

V následující galerii se podívejte, na průběh mise sondy OSIRIS-REx. Jako bonus nabízíme různé vesmírné mise, které NASA vyvedla jako filmové plakáty. Že je to opravdu povedené, se může přesvědčit sami.

A tady 5 tipů, jak pokazit Vánoce celé rodině a zůstat příští rok úplně sám.


Komentáře

Doporučeno pro vás