fb pixel Someday You'll Return: Česká hra o českých hrůzách v českých lesích – G.cz
Vyhledávání

Someday You'll Return: Česká hra o českých hrůzách v českých lesích

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Česká hra odehrávající se v lesích Českého Švýcarska je konečně tady. Můžete navštívit spoustu reálně existujících míst, zatímco budete hledat svou dceru a v patách vám bude vaše vlastní temná minulost a nadpřirozené síly.

Jan Studnička
Jan Studnička 10.5.2020, 08:19

Českočeská videohra

Na hru Someday You'll Return se poměrně dlouho čekalo a pro nás natěšené fanoušky pak ještě navíc přišla bolestná zpráva, že se kvůli posledním pracím a pandemii koronaviru vydání přesouvá až na 5. 5., ale... čekání je u konce, nadpřirozenem okořeněný thriller je konečně tady.

A s radostí můžu ohlásit, že čekání se vyplatilo. Předem upozorňuju čtenáře, kteří sem tam jednou za rok mrsknou FIFU, GTA a Call of Duty, že tohle není áčková mamutí videohra, za kterou by stály tisíce lidí. Po většině času na Someday You'll Return pracovali dva až tři lidé z našeho domácího studia CBE software. Několik poměrně úspěšných projektů už mají za sebou, ale tohle je rozhodně doposud jejich nejlepší počin.

Hra má na Steamu pozitivní hodnocení a na Metacritic drží lehký nadprůměr. Ale pokud jste taky tak zatížení na Česko v interaktivní zábavě a aspoň trochu vás baví znepokojivá dobrodružství, koupě je vaše povinnost. Minimálně si to owishlistujte a počkejte na slevy. Ale i těch sedmadvacet éček, za které se hra nabízí teď je docela fér.

Zpátky do lesů

Ve hře se ujímáte role Daniela, kterému utekla dcera. Není to poprvé, co utekla, ale tentokrát je něco... jinak. Divně. Musíte se za ní vydat. Jenomže dcerunka utekla do nitra lesů Českého Švýcarska, kam jste vy přísahali, že už nikdy nevstoupíte. Protože se vám tam kdysi něco stalo.

Zápletka jako Brno a hra jako vína. Digitální lesy jsou na většině místech hezké, na některých místech naprosto dechberoucí. Hra se pokouší, co nejméně užívat uživatelské rozhraní, takže žádné mapky v rohu obrazovky, pěkně musíte jít po turistických značkách na stromě, v inventáři se hrabat jako v báglu a když chcete někam volat, musíte pocitvě zvednout telefon.

Hrozně těžko se určuje žánr. Je to maličko walking simulator, ale je to vysoce interaktivní walking simulátor s několika stealth momenty a několika puzzly. Ani jednoho ale není tolik, aby to byla stealth hra nebo adventura. Je to takový vyvážený a sem tam trochu strašidelný mix. Za nás velice příjemný mix.

Pravda, hra se v druhé půlce možná maličko vleče, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. A příběh i jeho hlavní témata jako je otcovství nebo tendence utíkat před vlastní minulostí za to stojí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články