fb pixel Sokolnictví a morový sloup v Olomouci: Víte co všechno máme zapsáno v seznamu UNESCO? – G.cz
Vyhledávání

Sokolnictví a morový sloup v Olomouci: Víte co všechno máme zapsáno v seznamu UNESCO?

Vila Tugendhat + DALŠÍCH 16 FOTEK + DALŠÍCH 17 FOTEK

Už je to něco přes rok, co Spojené státy s Izraelí opustily organizaci UNESCO, protože je podle nich “antižidovská”. Šlo o reakci na snahu vpustit Palestinu mezi 195 členských států. Naproti tomu Česko je členem už třiapadesát let, protože Československo bylo jedním z dvaceti zakládajících členů. Víte, co máme všechno v seznamu UNESCO zaneseno?

Jan Studnička
Jan Studnička 30.1.2020, 14:59

Dědictví, co se počítá

UNESCO bylo založeno těsně po druhé světové válce právě v reakci na ní. Ostatně UNESCO znamená United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, tedy Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Aby se hrůzy druhé světové už neopakovaly, organizace měla vytvářet vhodné podmínky pro světový mír pomocí zajištění vzdělávání, spolupráce, umění a porozumění kultur.

UNESCO má v podstatě jenom tři orgány, je to jednak Generální Konference, což je setkání zástupců všech skoro dvou set států. To se koná jednou za dva roky. Potom Výkonná rada, která uvádí bláboly dvou set politiků do praxe a nakonec je Sekretariát UNESCO, což je eufemismus pro více než dva tisíce lidí, kteří pracují ve skoro šedesáti zemích světa. A k tomu nepočítáme na tři sta různých neziskovek, se kterými UNESCO pracuje v úzkém vztahu.

V Česku je ale UNESCO nejznámější asi jako ta organizace, která vybírá nejhezčí místa na planetě. A to je pravda, to UNESCO dělá. Unikátní přírodní nebo i kulturní jevy zanáší organizace na tzv. Seznam světového dědictví a státy jsou povinny svůj kus světového dědictví hlídat a chránit. Jestli chcete vidět české kusy světového dědictví, koukněte do naší galerie.

A napište nám do komentářů, co by mělo Česko na seznam připsat. Za nás by to měly být pravicové brýle Václava Klause.

Podobné články

Doporučujeme

Další články