fb pixel Šok! V únoru sněží! „Na něco takového nejsme připraveni,“ říká Ministerstvo dopravy – G.cz
Vyhledávání

Šok! V únoru sněží! „Na něco takového nejsme připraveni,“ říká Ministerstvo dopravy

Naprosto nečekaně se uprostřed února spustilo na území České republiky husté sněžení. Mohlo by se zdát, že sněhová kalamita ochromí zemi, ale nemusíte se ničeho bát. Podle našich zpráv jsou silničáři připraveni… tak jako každý rok.

Jan Studnička
Jan Studnička 8.2.2021, 10:10

Personální změny

Husté sněžení, které pokrylo republiku několika centimetry sněhu a na mnoha místech naprosto znemožnilo fungování dopravy. Ministr dopravy Karel Havlíček je naštěstí vzhůru od druhé ranní, takže situaci operativně řeší. „Na něco takového nejsme vůbec připraveni, k takové situaci neexistuje precedens,“ řekl ale exkluzivně pro G.cz. „D1 například vůbec nebyla stavěna s myšlenkou na sníh,“ dodává.

Panika na resortu dopravy napovídá, že se ministerstvo pravděpodobně obává personálních změn. Určité potvrzení přišlo i z úřadu vlády. „Pan premiér si je samozřejmě problémů se sněhem vědom a už ho dávno řeší,“ řekla nám do telefonu premiérova asistentka Andrea Kobližná. „Selhání ministra Havlíčka samozřejmě nemůže zůstat nepovšimnuto. Pravděpodobně to uděláme jako pokaždé; k obchodu a průmyslu a dopravě dostane Karel Havlíček ještě školství a tělovýchovu a Jaroslav Faltýnek pak rezignuje na nějakou nepodstatnou funkci.“

Kalamita

Sněhová situace nicméně zůstává kritická. Od rána už si pět důchodců zlomilo nohu při chůzi po náledí. Vláda uvažuje nad tím, že všem občanům nad pětašedesát pošle jednorázové sádrovné ve výši pěti tisíc korun. Na protažených cestách se tvoří sněhové jazyky a profesor Flegr hlasitě varuje, že kontakt s jazyky může být nebezpečný z hlediska přenosu viru. Čtyři vlekaři už se oběsili na kotvě, dva z toho dokonce úmyslně. Lubomír Volný dělá ve sněhu nadšením andělíčky, protože je jeho země konečně bílá.

Jako každý rok v Praze padají otázky jako: „No a co, že je D1 neprůjezdná? Kdo by po ní jezdil? Ví vůbec někdo, co je na druhý straně?“ A z druhé strany se zase ozývá: „Vy zase nemáte okruh pro motorky!“ Absence takhle významného sportovního kolbiště nicméně není to, co teď Prahu trápí nejvíc. V tak křehkém ekosystému jako je pražská doprava, může i několik centimetrů sněhu strhnout celý systém. Ostatně vlaky a autobusy v periferii města už ráno zažívaly problémy.

„Musíte si uvědomit, že vlaky Českých drah mohou klidně vykolejit i během léta bez jakéhokoli důvodu,“ upozorňuje ministr Havlíček. „Takovým vlakům pak stačí centimetr nebo dva a doslova vyletí do povětří.“

Zkrátka, pravá česká zima je konečně tady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články