fb pixel Buddhovy sochy, které zničil Taliban, se vrátily – pomocí hologramů – G.cz
Vyhledávání

Buddhovy sochy, které zničil Taliban, se vrátily – pomocí hologramů

Umění je pomíjivé, ale ne všichni lidé chtějí zapomenout!

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 22.6.2015, 18:00

Vše co člověk vytvoří, je pomíjivé a padá za oběť zubu času – nebo novým generacím. Právě lidskou rukou byly v roce 2001 zničeny sochy dvou Buddhů z Bamjánu, které stály zhruba 230 kilometrů od hlavního města Afghánistánu, Kábulu. I když se tehdy proti jejich zničení postavilo mnoho muslimských států, zprovodila je nakonec ze světa po téměř 14 staletích existence radikální islámsko-politická skupina Tálibán. Z monumentálních buddhistických soch zbyly jen trosky a popel.

Od jejich zničení uběhlo letos14 let, na ‚své Buddhy‘ ale Afghánci dodnes nezapomínají. A jejich vzpomínky nyní ‚zhmotnili‘ dva čínští umělci, kteří s pomocí 3D projekce vrátili obě sochy na jejich původní místa – sice jen dočasně a ve skutečnosti nehmotně, ale inspirovali přitom celý svět, který skřípe zuby při každé zmínce o památkách ničených teroristickou skupinou ISIS. Realistické hologramy obou Buddhů (jeden z nich měřil přes 30 a druhý až 50 metrů na výšku a vzdálenost mezi oběma je přes 850 metrů), promítli rovnou do jejich jeskyň, kde původně stáli.

(Zničení sochy je v záznamu od času 0:52)

Buddhové z Bamjánu postupně vznikali v období mezi 3. až 6. stoletím, kdy byla oblast Bamjánských plání kvetoucím územím buddhismu. S postupným příchodem muslimů ale mniši začali opouštět své chrámy. Až ve 14. století jedna z chánovských dynastií zakázala buddhismus úplně. Jeskyně kolem dvou soch, které po dlouhé generace mniši udržovali v jejich obrovské kráse, zpustly a neobýval je nikdo jiný než místní pastenci.

Sochy podlehly zubu času – zničení jim sice hrozilo celý středověk, ale skutečná zkáza je dohnala až v roce 2001. Tálibán dlouho z Bamjánu čerpal díky čilému turistickému ruchu peníze, ale brzy převládla tendence zničit vše, co bylo v zemi „neislámské“. V souladu s přísnou interpretací islámského náboženského práva bylo zakázáno veškeré vyobrazování lidských postav a Tálibán začal po zemi ničit všechny sochy – s nimi i tyhle dva monumentální Buddhy.

Dokumentaristé Janson Yu a Liyan Hu si nejprve odzkoušeli projekci obou Buddhů na čínském území a poté, co dostali povolení od UNESCO a afghánské vlády, přenesli celý ‚promítací‘ systém do Bajmánského údolí. Celé akce, která proběhla 6. až 7. června tohoto roku, se účastnilo jen kolem 150 lidí a světová média jí nevěnovala výraznější pozornost. Hologramy tak připoměly závažnost a rozsah občansko-válečných ztrát spíše jen Afgháncům, ačkoli jak sami autoři zamýšleli, měla být projekce Buddhů být „majákem světla po deseti letech války“ pro celý svět.

Na zlikvidování soch použili „studenti“ (v originále „Tálibán“) přes 50 tun výbušnin. Nejdřív do výklenků pálili leteckými střelami, které sice oba Buddhy značně poškodily, ale nedokázali je zcela zdestruovat. Proto později do navrtaných otvorů v nohách vložili tankové miny, které na dálku odpálili – teprve pak byla demolice definivně kompletní.

Docela ironické je, že teprve o dva roky později byly památky přijaty do Seznamu světového dědictví UNESCO jako „Kulturní krajina a archeologické pozůstatky Bamjánského údolí“. Ostřelování soch způsobilo, že celý geologický masiv je téměř na zhroucení a musí jej podpírat ocelová konstrukce. Přesto ale Bamjánské údolí skrývá ještě jedno velké tajemství – už stovky let se povídá o tom, že někde v okolí dvou nyní již zničených Buddhů je skrytá ještě jedna socha, údajně téměř 300 metrů dlouhý ležící Buddha. Nejsou však o tom žádné hmatatelné doklady, stejně jako o tom, zda – pokud skutečně existoval – nebyl náhodou ‚v tichosti‘ zničen již někdy v minulosti.

Tady se můžete podívat na video, ve kterém se Buddhové opět vrátili do údolí.

A tady uvidíte, jak mocným kouzelníkem může být světelná projekce – přímo v lesním porostu!

Podobné články

Doporučujeme

Další články