Sochařka, která zvěčnila Mercuryho z Queenů: příběh Ireny Sedlecké – G.cz
Vyhledávání

Sochařka, která zvěčnila Mercuryho z Queenů: příběh Ireny Sedlecké

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Vzhledem k tomu, že aktuální filmový autobiografický trhák od režiséra Bryana Singera Bohemian Rhapsody, který pojednává o jedinečném zpěvákovi Freddiem Mercurym z kapely Queen, je kinohitem a zároveň recenzenty i fanoušky opěvované téma, bylo by dobré připomenout si život české sochařky Ireny Sedlecké, která se proslavila třímetrovou sochou Freddiho Mercuryho, která dodnes stojí ve švýcarském Montreuxu. Tato socha se zároveň stala předlohou pro velkou sochu Freddieho, která se nachází už 16 let před londýnským divadlem Domion.

Martin Miko
Martin Miko 10.11.2018, 08:40

Sochařka, která zvěčnila Mercuryho

Život české sochařky Ireny Sedlecké byl ovlivněn okupací. Narodila se v Plzni a její otec pracoval jako vedoucí nakladatelství. Po okupaci se chtěla stát učitelkou, jenže místo toho jí bylo určeno, že bude pracovat ve Škodovce v Plzni, kde montovala dodávky pro německou armádu. Když válka skončila, rozhodla se, že bude studovat společně se svou sestrou na Akademii výtvarných umění v Praze. Rozhodla se, že bude studova obor sochařství pod vedením profesora Karla Pokorného.

Počátkem 50. let spoluvytvářela průčelí Leninova muzea v Praze, kde se věnovala reliéfům ve stylu socialistického realismu. Obětem fašismu vytvořila památník ve Velkém Meziříčí a v rodné Plzni zas pomník Julia Fučíka. V roce 1967 se spolu se svým manželem a 3 dětmi rozhodli, že emigrují do Velké Británie.

Ve Velké Británii se stala členkou Královské britské společnosti sochařů a živila se zde jako sochařka. Její první zakázkou zde byla socha Madony. Následovala další spousta zakázek v podobě soch nebo bust. Za zmínku stojí například portréty herců jako byli Laurence Olivier, Donald Sinden nebo Paul Eddington, fotbalista Bobby Charlton nebo otec tryskového motoru Frank Whittle. Její nejznámější sochou je třímetrová postava Freddieho Mercuryho z kapely Queen, která stojí ve švýcarském městě Montreux. Tato socha se posléze stala předlohou pro větší sochu Mercuryho, která stojí před londýnským divadlem Domion.

A zde jsou vzpomínky na legendární punkovou kapelu Sex Pistols.

Podobné články

Doporučujeme

Další články