fb pixel Snižujeme věkovou hranici pro volební právo aneb Strana Kouzelné školky je za rohem – G.cz
Vyhledávání

Snižujeme věkovou hranici pro volební právo aneb Strana Kouzelné školky je za rohem

Zdroj: Česká Školka

Starostové chtějí snížit věkovou volební hranici na šestnáct let. Zatím jenom pro komunální volby a jít takzvanou rakouskou cestou, řekl Vít Rakušan. Samozřejmě. Komunální volby by měly být pozváním mladších voličů do politiky a pokud se ukáže, že mají mladí o volby zájem, mohlo by se jim dát volební právo i pro další volby. Co se může stát?

Jan Studnička
Jan Studnička 30.7.2020, 18:12

Bromance

Samozřejmě tady bude vždycky existovat nebezpečí, že mladí a snadno ovlivnitelní voliči budou hlasovat jenom pro někoho, kdo má vymakaný marketing, protože ještě nemají tu politickou zkušenost pak se stane, že nějaká populistická strana bude mít nad třicet proc- Oh. Hmmm.

No dobře, dobře. Ale určitě tady existuje riziko protestní volby, že. Děcka jsou v pubertě, mají období vzdoru a pak se může snadno stát, že druhou nejúspěšnější stranou v Česku bude hnutí, které povede dredatý člověk a… No.

Možná, že by nám nakonec mohli šestnáctiletí voliči přinést do mixu víc diverzity, než by se na první pohled zdálo. Sám Rakušan tvrdí, že šestnáctiletý člověk své město velice silně vnímá a proto by jeho hlas měl být slyšet i u voleb. Z vlastních zkušeností mohu rozhodně tuhle teorii potvrdit.

Vlastně jsem celkem přesvědčený, že kdybychom se oba ve svých šestnácti znali, nejspíš bychom s Vítem RaKUSHanem (jak se mu říká v germánských memíčkách), věděli, jak naložit s volným časem. A zvítězil by u nás nejspíš ten politický subjekt, který by uměl vyhmátnout potřeby nás nejmladších voličů.

Už aby to bylo!

Schopně vytvořená strana, která by chtěla spolknout svá tři procenta voličstva v rozmezí šestnácti a sedmnácti let by nejspíš uměla po stranách nabrat i další demografické celky. Je to jenom otázka dobře vytvořeného programu. Nižší daň na krabicáky by jistě zaujala jak mládež, tak bezdomovce, tradičně velice špatně uchopitelnou voličskou základnu. Přihoďte ochuceného Puškina a energy amundsenku a můžete si rovnou připsat i ženy osmnáct až dvacet dva.

Jako další body by měla mít Česká memeistická strana legalizaci marihuany, zlevnit videohry, vyplácet kulturní příspěvky na koncerty a kina, zjednodušit vyřízení řidičáku, zavést volby online a vůbec… všechno, co by teenageři přinesli do mixu českých voleb by bylo pozitivní.

Jenom bacha, abychom to nepřešvihli, jako to v Česku děláme se vším. Pamatujete, jak jsme říkali, že by to chtělo nějakou středovou stranu a teď má ANO přes třicet procent? Nebo jak jsme se zbavili komunistů a teď se bojíme sáhnout na pražské nájmy? Jestli se rozdovádíme se snižováním věkové volební hranice, budeme mít za chvilku Stranu Kouzelné školky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články