Na začátku podzimu je v ovzduší nejméně vlhkosti, proto se vyplatí vylézt na vysoké kopce, nejlépe na ty úplně nejvyšší. Zajeďte si do Pece pod Sněžkou – penziony a hotely mívají snížené ceny, restaurace stále otevřeno, wellness v hotelu Pecr vás prohřeje, děti se unaví ve skvělém Relax parku. Pokud ale chcete nahoru na hřebeny, neváhejte a nebojte se chladnějšího horského počasí – pohled ze Sněžky vám to stokrát vynahradí. A toužíte-li vědět (a spatřit), jak to vypadá ještě výše, podívejte se na fotky z dronů společnosti Upvison.cz, která v babím létě pořídila bez nadsázky nadčasové snímky okolí naší nejvyšší hory.
1. Cesta od Luční boudy z výšky
Poznáváte ten dřevěný chodník? Ne? Tak buď jste se pěkně upravili pivem z nejvýše položeného českého pivovaru v Luční boudě, nebo jste lenoši, co se na Sněžku nechávají jenom vynést lanovkou a pak zase stejným způsobem snést dolů. Pro ty, co už vědí – ano je to ten chodník směrem ke Slezskému domu.
2. Stoupáme ještě výš
Porosty borovice kleče na rašeliništích pod Luční horou. Ještě nedávno dostala majitelka Luční boudy pokutu od Krkonošského národního parku, protože její rolba urvala pár větví z kleče. Dnes se naopak kleč vyřezává, protože se jedná o nepůvodní dřevinu, která vytlačuje původní rostlinná společenstva z hřebenů Krkonoš.
3. A ještě výše...
Do konce druhé světové války se na hřebenech praktikovalo tzv. budní hospodářství a kolem Luční boudy se pásla stáda krav a ovcí. Dnes je většina náhorní plošiny zarostlá klečí.
4. Pohled do Obřího dolu
Hra světla a stínu ukazuje, že Obří důl je opravdu obří a velmi hluboký. Pokud chcete navštívit Sněžku pěšky, doporučujeme cestu Obřím dolem z Pece pod Sněžkou, nikoliv trasu ze Špindlerova Mlýna.
5. Úplně nejvýše...
Pohled do nížin na polské straně Krkonoš. Zatímco česká strana má skutečně široké předhůří sahající daleko až k Jilemnici, polská strana se znenadání prudce zvedá z roviny. Proto je polský pohled na Sněžku o poznání dramatičtější.
6. Přistávací manévr
Je krásné, když jste dospělý muž, máte práci, která vás baví a ještě je to vlastně krásná hra. Pokud chcete vědět více o pozadí leteckého snímkování, poslechněte si náš rozhovor s Jakubem Karasem ze společnosti Upvision – ZDE.
7. Horská chata Slezský dům (1400 m) z výšky
Nalevo je polská strana hřebene z horskou boudou Slezský dům. Napravo, tam kde klesá cesta do Obřího dolu, stála ještě v roce 1982 česká Obří bouda. Dnes to ale nevadí, protože Poláci bez problémů berou české koruny.
8. Polská strana Sněžky
Pochybuji, že by dnes bylo možné na horách postavit cokoliv moderního, cokoliv, co není kopií minulosti. Polská meteorologická stanice, hotel i rozhledna sice připomínají opravdu fantazijní UFO, ale když u stavby stojíte, zapůsobí na vás svým bizarním půvabem.
9. Kaple svatého Vavřince
Málokdo z Čechů tuší, že kaple svatého Vavřince stojí ještě na polské straně. Postavil ji v roce 1681 slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch. A dalším, pro české patrioty bohužel smutným faktem je, že na polské straně se nachází i skutečný vrchol Sněžky. Nejvyšší český bod leží zhruba o metr níže.
10. Česká strana Sněžky je napravo
Pohled na celou vrcholovou plošinu Sněžky. Poláci mají kapli, meteo stanici, rozhlednu, nefunkční hotel, Češi lavičky (zcela vpravo), Poštovnu s bufetem a na rozdíl od Poláků se na vrchol Sněžky dostanou lanovkou.
11. Nejvyšší hora Království českého z výšky
Mezititulek je zavádějící, protože Sněžka je sice opravdu nejvyšší horou Česka, ale nejvýšší pevný bod se nachází na Pradědu v Jeseníkách. Tamní vysílač ční do výšky 1637 metrů. Více čtěte ZDE.
12. Startuje se z ruky
Hoši z Upvision si hrají a jaké štěstí mají, že je to i živí.
13. Uletěl ...
Také se ptáte, co se stane, když vám dron uletí? Odpověď najdete v našem rozhovoru ZDE.
Sněžka ale není jen nejvyšší vrchol Česka, zajímavé věci skrývá také ve svých útrobách –Tip na výlet: prolezte si fantasticky spletité podzemí Sněžky.