Smutný jev dnešní doby: Umřela celebrita, už jste za ní RIPovali? – G.cz
Vyhledávání

Smutný jev dnešní doby: Umřela celebrita, už jste za ní RIPovali?

První manžel Kataríny zemřel na souchotiny. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Úmrtí člověka je vždy tragédií a pokud zemře některá ze známých osobností, smutní mnohem širší okruh osob než nejbližší příbuzní. Projevy kondolence nepochybně k odchodu na věčnost patří, nicméně nic se nesmí přehánět. Smutnou ukázkou je dnešní doba internetu a sociálních sítí, kde každý pociťuje nutkavou potřebu se ke každému skonu celebrity nějak vyjádřit nebo alespoň napsat anglickou zkratku RIP. Komentovat takto úmrtí cizích lidí je nicméně stejně tragické jako smrt samotná.

Jan Palička
Jan Palička 1.12.2018, 13:00

Rest in R.I.P. is the new black

Smrt je nedílnou součástí lidské existence. Nic netrvá věčně a tak i život nás všech jednou skončí. A jelikož nebe nezná vyvolených, tak ani známé osobnosti nebudou ušetřeny a jednoho dne odejdou na věčnost. Nezbytným průvodním jevem je pak truchlení a projevy soustrasti, ty však dnešní doba přetvořila ve smutnou karikaturu.

Kdykoliv zemře nějaká celebrita, internet a sociální sítě se doslova zahltí kondolencemi. Vedle těch skutečně dojemných, kdy například jiní slavní vzpomínají na společné zážitky nebo kde rodina zveřejňuje neznámé snímky a poodhaluje tajemství osobního života zesnulého, je ale většina smutečních příspěvků jen zbytečným plevelem.

Když zemře zpěvák nebo zpěvačka, rázem se na facebookových zdech objeví nespočet sdílení jejich největších hitů, když si smrt přijde pro herce nebo herečku, můžeme vidět fotky a videa jejich nejslavnějších rolí. To vše doplněné nezbytnou zkratkou RIP, bez které by žádná moderní kondolence nebyla úplná. Nenechte se ale mýlit, nejedná se o žádné projevy soustrasti, ale o módní vlnu pokrytectví.

Valná většina RIPujících o kariéře dané osobnosti a ni nic pořádného neví, kromě povšechné představy o dvou až třech písničkách, které hrají komerční rádia a jednoho nebo dvou filmů. Z každého se ale s prvními údery umíráčku rázem stanou skalní fanoušci, kteří na hudbě/filmech/obrázcích a bůhvíčem dalším, co zesnulá celebrita produkovala, vyrostli a nedovedou si bez toho svůj další život představit.

Jako by nestačilo, že ono nucené stádní RIPování je trapné samo o sobě, zavdává příležitost k mnohem trapnějším situacím. Kupříkladu když se dva pokrytečtí RIPovači hádají o tom, kdo zná více písniček zesnulé herečky, která v životě nic nenazpívala, sdílí se jménem zesnulého fotku někoho úplně jiného nebo za svůj RIP připojí špatné či zkomolené jméno. To ale nevadí, mrtvý se už bránit nemůže a hlavně že jsme si zaRIPovali.

A zde se chystá nová česká videohra Život není krásný od rappera Řezníka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu