Smutná srnčí máma naříká nad člověkem zmrzačeným mládětem – G.cz
Vyhledávání

Smutná srnčí máma naříká nad člověkem zmrzačeným mládětem

Tenhle článek vám vžene slzy do očí. Teď v červnu totiž na českých loukách probíhá doslova masakr čerstvě narozených srnčat. Sekačky a žací stroje je buď zabijí nebo těžce zraní.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 23.6.2014, 11:01

Myslivec Petr Slaba píše: "Došel jsem pomalu k posedu, pod kterým se v menším údolí rozprostírala posekaná louka. Ne velká, čítající asi tak dva a půl hektaru. Vysoká tráva ležela teď v dlouhých řadách jako na nějaké přehlídce. Cestou jsem potkal velký a rychlý traktor s masivní závěsnou sekačkou, což bylo znamení, že louku posekal těsně před mým příjezdem. Jako vždy nám myslivcům nedal majitel polností vědět, že se bude sekat. 10436175_10203284401744335_5256676351914407480_n Chvíli jsem seděl, když z trnek vedle louky vyšla na posekanou louku mladá srnka. Byl červen, čas mláďat a já tušil, co se bude dít. Ale netušil jsem, že zažiju tak emotivní a smutný zážitek. Srna začala sem a tam chodit mezi řádky a volala jemným pískáním srnče, které se jí ale neozývalo. Trvalo to asi čtvrt hodiny, než ho našla. Malé tělíčko leželo v jednom z pruhů trávy, kde ho zastihla dlouhá a nemilosrdná kosa sekačky. Nemělo vůbec šanci na přežití. Srna k němu došla, chvíli ho očuchávala a pokoušela se ho větrníkem postavit na běhy. Přitom opět pískala, ale tentokrát jinak. Úplně změnila hlas. V jejím pískání byl jasně poznat smutek a obrovská bolest, protože zjistila, že její nejmilejší už nežije, že ho ta velká burácivá věc, co jezdila po louce a kosila trávu, ve které si srnče schovala, strašlivě zahubila. Její hvězdičku, její malou holčičku, její první v životě. srnci-mama-08 Slézal jsem z posedu a měl jsem oči plné slz a hlavu plnou myšlenek o tom, jak si nárokujeme majestát nad lesy, poli, loukami a zapomínáme na to, že nám vlastně nepatří. Že jsou tu tvorové, kteří na ně mají mnohem větší právo než my, protože je to jejich domov, ve kterém žijí tisíce let žijí. Evropská unie nám víceméně účelově zlikvidovala na spoustách hektarů pěstování obilovin. Z těch pozemků vznikly louky a pastviny. Na těch loukách většina srn klade svá mláďata a má je tam schované před predátory. Bohužel je to současně v době senosečí. Malé srnče neuskočí a neuteče. Ve vysoké trávě před sekačkou je pudově přikrčené a čeká, až nebezpečí zmizí. Jak to dopadne, je zřejmé. Dnešní sekací stroje a traktory jsou mnohem rychlejší a se širším záběrem sekání, než stroje, které brázdily naše pole a louky před dvaceti lety. V každém mysliveckém sdružení, které má ve svých honitbách luční pozemky, přijde o život nezanedbatelné procento srnčat. Sám jsem byl svědkem kosení většího vojtěškové pole, na kterém bylo posekáno sedmnáct srnčat. srnci-mama-04 Když jsem jel domů, tak jsem napočítal na těch dvou teď už posekaných polích pět srn, které chodily a hledaly své mrtvé děti. Jedno srnče jsem večer viděl na čekané, jak se snaží následovat srnu jen o třech. Jeden zadní běh (noha) byl useknut. Snad to přežije... Zemědělci často nárokují po myslivcích značné částky za škody, které jim zvěř způsobí na polích. Co kdybychom jako myslivci chtěli škody i my? Třeba takových 15 000 Kč za jedno posekané srnče?"  

Co můžete udělat vy?

Českému rozhlasu Petr Slaba řekl: „Stává se to bohužel v hodně případech. Srnčeti, které se stačí zvednout, sekačka usekne běhy. Srnče tam pak leží a naříká. Z druhé strany slyšíte srnu, která ho volá. Je to šíleně emotivní. Myslivci pak nezbude nic jiného, než jít a srnčeti trápení zkrátit tím, že ho dorazí." Petr Slaba to musel letos udělat asi v pěti případech. Podle zákona o myslivosti by zemědělci měli několik dnů předem senoseč nahlásit, aby myslivci mohli louku nebo pole projít a srnčí děti zachránit. Bohužel to tak ale v řadě případů nefunguje. Na FCB je skupina Zachraňme srnčata! Co můžete pro záchranu srnčat udělat, se dočtete i na stránkách malostatku Blatiny, kde je problém podrobně popsán a vysvětlen. Je to až neuvěřitelně jednoduché – stačí na to obyčejná procházka po louce, nic víc. Když si procházku načasujete těsně před sekáním, srna se poleká a srnče si včas odvede do bezpečí. 624072334_4628becabc  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články