fb pixel Smutek potrvá navždy: Vincent van Gogh trpěl těžkými depresemi, život si vzal střelnou zbraní – G.cz
Vyhledávání

Smutek potrvá navždy: Vincent van Gogh trpěl těžkými depresemi, život si vzal střelnou zbraní

Zdroj: Vincent van Gogh - Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21880258

23. prosince 1888 si nizozemský malíř Vincent van Gogh, trpící těžkými depresemi, během pobytu ve francouzském Arles uřízl břitvou spodní část levého ucha. Tuto událost později zdokumentoval na obraze nazvaném Autoportrét s obvázaným uchem. Dnes je van Gogh považován za uměleckého génia a jeho mistrovská díla se prodávají za rekordní ceny; za svého života však byl neúspěšným umělcem a prodal pouze jeden obraz.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 23.12.2022, 13:18

Život

Vincent Willem van Gogh se narodil 30. března 1853 v Nizozemsku. Měl složitou povahu a neúspěšnou pracovní kariéru v umělecké galerii. Později se stal kazatelem či jakýmsi misionářem pro chudé horníky v Belgii. V roce 1880 se rozhodl stát se umělcem. Jeho dílo z tohoto období – nejznámějším dílem z této doby je obraz s názvem Jedlíci brambor (1885) – je temné a pochmurné a odráží zkušenosti, které získal mezi rolníky a chudinou.

V roce 1886 se van Gogh přestěhoval do Paříže, kde žil jeho mladší bratr Theo, s nímž si byl blízký. Theo, obchodník s uměním, bratra finančně podporoval a seznámil ho s řadou umělců, včetně Paula Gauguina, Camilla Pisarra a Georgese Seurata. Pod vlivem těchto a dalších malířů se van Goghův vlastní umělecký styl odlehčil a on sám začal používat více barev.

Ucho

V roce 1888 si van Gogh pronajal dům v Arles na jihu Francie, kde doufal, že založí „uměleckou kolonii“ a nebude svému bratrovi na obtíž. V Arles maloval van Gogh živé výjevy z venkova i zátiší, včetně slavné série slunečnic. Gauguin za ním do Arles přijel a oba muži spolu pracovali téměř dva měsíce.

V tu dobu však mezi oběma vzniklo zvláštní napětí a 23. prosince van Gogh ve svém záchvatu ohrožoval svého přítele nožem, načež svůj „hněv“ obrátil proti sobě a odřízl si spodní část ucha.

Smrt

Poté údajně ucho zabalil a dal ho prostitutce v nedalekém nevěstinci. Po tomto incidentu byl van Gogh hospitalizován v Arles a poté se na rok odebral do psychiatrické léčebny v Saint-Remy. Během pobytu v Saint-Remy se u něj střídala období šílenství a intenzivní tvořivosti, obdoba maniodepresivní psychózy, během nichž vytvořil některá ze svých nejlepších a nejznámějších děl, včetně Hvězdné noci a Kosatců.

V květnu 1890 se van Gogh přestěhoval do Auvers-sur-Oise nedaleko Paříže, kde ho nadále sužovalo zoufalství, deprese a osamělost. Dne 27. července 1890 se střelil do břicha a o dva dny později ve věku 37 let zemřel. Jeho poslední slova zněla údajně takto: „Smutek potrvá navždy.“

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články