fb pixel Dnes by to přes feministky asi neprošlo: Víte, proč mezi šmouly nejsou žádné ženy? A jak se modří skřítci vlastně rodí? – G.cz
Vyhledávání

Dnes by to přes feministky asi neprošlo: Víte, proč mezi šmouly nejsou žádné ženy? A jak se modří skřítci vlastně rodí?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Taky jste koukali jako děti na Magion a Studio Kamarád a hltali příběhy malých šmoulů? Nebo jste fandili zlému čaroději Gargamelovi, který se spolu se svým kocourem Azraelem snaží modré trpaslíky pochytat, třeba aby z nich vyrobil zlato? Poprvé se komiksové modré postavičky objevily před 61 lety, belgický kreslíř Peyo je světu představil 23. října 1958. Nepřišlo vám ale zvláštní, že šmoulové jsou až na na malé výjimky mužského pohlaví?

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 23.10.2019, 09:08

Šmoulea iacta est!

Šmoulové mají samé dobré vlastnosti, jsou poctiví, dobráčtí a s radostí (až na Mrzouta) pomáhají ostatním, jsou prostě šmoulózní a používají rádi slova „šmoula“ v různém významu, aniž by onen význam byl znám. Například hodně často šmoulují.

Jak je to však s komunitou šmoulů, která je vesměs mužská? Kam se jim poděly všechny ženy a jak vůbec šmoulové vznikají? Tyto a mnohé další otázky se člověku honí hlavou, když se trochu zamyslí. A odpovědí není Šmoulinka, jediná ženská šmoulí postava v dospělém věku. Šmoulinka totiž „přišla“ na svět jinak než ostatní šmoulové. Pomocí kouzla ji stvořil čaroděj Gargamel, který ji chtěl nasadit mezi šmouly jako svého špeha. Jeho plán nevyšel a Šmoulinka se nakonec přidala na stranu modrých.

Později se objevila ještě Sašetka, kterou vyčarovali šmoulové z Gargamelovy knihy, aby měla Šmoulinka kamarádku. To však stále neřeší otázku, kde se tedy ti šmoulové berou. Jejich společenství sice postrádá rodinné uspořádání, ale mají děti. Jsou tu přeci Čiloun, Filuta, Šikula a nejmenší Šmoulíček. Jak to teda u všech šmoulů je?

Šmoulíčka, nejmenšího šmoulu, přinesl, jak už tomu v pohádkách bývá, čáp. Jak to bylo s dalšími šmoulaty? Filuta, Šikula a Čiloun byli původně dospělými šmouly, ale při setkání s Otcem času omládli o desítky let.

Otázku původu dobrosrdečných modráků tak tvůrci nechali otevřenou. Nelze říci, že by šmoulové byli bezpohlavní bytosti. Funkci otce všech šmoulů zastává Taťka Šmoula, který má na rozdíl od ostatních červenou čepici a kalhoty. Mateřský prvek se však z této pohádky zcela vytratil.

Totalitní šmoulismus

To není všechno. Pojďme to ještě více zašmoulovat. Francouzský spisovatel Antoine Buéno píše ve své knize s názvem Le Petit Livre Bleu (Malá modrá kniha): „Šmoulí společnost je archetypem totalitního společenství, které má vlastnosti stalinismu a nacismu.“ Dále tvrdí, že Gargamel představuje antisemitskou karikaturu a blonďatá Šmoulinka árijský ideál krásy.

To je jen další z možných výkladů. Přiznejme, že nás jako děti něco podobného vůbec nenapadlo. A to je dobře, protože pohádky jsou hlavně pro děti a děti si v nich samy najdou, co v nich skutečně je.

A tady čtěte 15 nejvtipnějších hlášek ze Třech veteránů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články