fb pixel Smečka tě buď přijme, nebo zabije. Debut Tomáše Polenského řeší šikanu překvapivě autenticky – G.cz
Vyhledávání

Smečka tě buď přijme, nebo zabije. Debut Tomáše Polenského řeší šikanu překvapivě autenticky

Zdroj: Bontonfilm

Smečka může být tvoje druhá rodina, ale taky zákeřná semknutá banda, která tě mezi sebe nepustí a radši tě zlikviduje. Zároveň se tak jmenuje nový český film a režisérský debut Tomáše Polenského, který by měl jít do kin 8. října.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.10.2020, 07:43

Smečka

V Česku platí nouzový stav a bůhví, co všechno to pro nás bude znamenat. Omezený počet osob na hromadných akcích a zkrácení provozní doby barů a restaurací, to ano, to víme. Ale dál? Bude další celoplošná karanténa? To tuší jen ministr zdravotnictví Roman Prymula a možná zatím ani ten ne. Každopádně, pokud 8. října ještě budou otevřená a přístupná kina, máme pro vás tip na zajímavou premiéru týdne, ostatně jako každé pondělí.

Davidovi je šestnáct, má krásnou přítelkyni, rodiče ho podporují ve všem, do čeho se pustí a vytvářejí mu patřičné finanční zázemí. Právě se přestěhoval, má nastoupit do nového hokejového týmu Vlků a zabojovat o místo brankářské jedničky. Jenže nováček v pevně semknutém kolektivu, to bohužel nevěstí nic dobrého. Co dělat, když tě spoluhráči nevezmou mezi sebe a opustí tě holka? Spirála šikany, odvety a vzájemných bojů se roztáčí. Pro většinu hráčů je to zpočátku asi jenom zábava, ale kapitán Jerry tlak neustále stupňuje. Někteří s tím možná nesouhlasí, ale nikdo nic neudělá. A šikana se z kabiny následně přesune i na internet. Podaří se Davidovi vybojovat si místo v týmu, ve škole, v životě, a Vlky porazit?

Tomáš Polenský je absolventem FAMU, který se doposud věnoval především filmovému střihu. Jeho film z prvního ročníku Utři rohlíky získal ocenění na FAMUfestu a na Mladé kameře v Uničově. Jako režisér dosud působil především na poli dokumentů a Smečka je jeho prvním hraným celovečerním filmem.

První ohlasy snímek chválí především za jeho autenticitu. Má se jednat o na české poměry neotřelé prostředí dorosteneckého hokejového klubu s uvěřitelnými postavami i dialogy, což se v tuzemské kinematografii - a obzvlášť u filmů pro mladé - opravdu nevidí.

Hlavního hrdinu Davida ztvárnil začínající herec Tomáš Dalecký, kterého se podařilo obsadit až měsíc před začátkem natáčení. Původně měl úlohu ztvárnit Tomáš Mrvík, kterého čeští diváci znají už z oceňovaného filmu Všechno bude. Mrvík nakonec hraje Jerryho, kapitána Davidova týmu a hlavního antagonistu. Ve vedlejších rolích se pak objeví Patrik Děrgel, nebo třeba pan Smarty, tedy Dominik Hašek. Ve filmu o hokeji by snad ani nemohl chybět. On hraje!

Pokud vás ale teenagerský film o (kyber)šikaně přeci jen neláká, máte i další možnosti. Liam Neeson se vrací v partu, který zejména v posledních letech definuje jeho kariéru - a sice v úloze drsného a morálně nevyváženého hlavního hrdiny akční kriminálky. Ve filmu Pro balík prachů nehraje otce pátrajícího po unesené dceři, ale lupiče, který si chce dojednat čistý rejstřík a začít nový život. Úplně nejlepší volbou, pokud tedy máte rádi kvalitní filmy, bude ale zřejmě novinka uznávaného režiséra Thomase Vinterberga, který zase jednou spojil síly s geniálním Madsem Mikkelsenem, a to ve snímku Chlast. Ten hraje středoškolského učitele Martina, který se doslechne o teorii, že se lidé rodí s určitým množstvím alkoholu v těle, a nejlépe tak fungují, udržují-li si tzv. hladinku. On a jeho kolegové se tedy pustí do zdánlivě neškodného experimentu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články