fb pixel Slzy smutku i radosti: Matka po 18 letech znovu slyší bít srdce svého syna - v těle jiné ženy – G.cz
Vyhledávání

Slzy smutku i radosti: Matka po 18 letech znovu slyší bít srdce svého syna - v těle jiné ženy

Srdce čtrnáctiletého chlapce vrátilo do života o rok mladší holčičku. Jeho matka ji po téměř dvaceti letech objala.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 28.2.2015, 10:00

14. únor je jednak svátkem všech komerčně poblázněných zamilovaných, ale také mezinárodní den dárců orgánů. Letos připadl na sobotu. A na tenhle víkend Vicky Brannon, 56letá matka navždy 14letého Matthewa McIntyrea, nikdy nezapomene.

Setkala se totiž po téměř dvaceti letech zprostředkovaně se svým mrtvým synem, respektive s ozvěnou úderů jeho srdce v těle dnes 31leté Jinnifer Lentini. Obě se při tom třásly dojetím.

Jennifer před 18 lety doufala, že jí život dá ještě šanci prostřednictvím darovaného srdce. Trpěla totiž onemocněním srdečního svalu, které jí moc nadějí neposkytovalo. Matthewa v té době nešťastnou náhodou smrtelně zranil jeho kamarád, který omylem vystřelil z nezajištěné zbraně ráže .38. Tu ukradl z neuzamčené skříňky v domě svého dalšího kamaráda. 14letého Matthewa, kluka, který miloval legraci a rybaření a chtěl se stát policajtem, trefil do krku. Den poté dostala jeho srdce, které nikdy nedotlouklo, Jennifer.

Matthewova matka při emotivním setkání, které se neobešlo bez slz na obou stranách, vzpomínala, že nejvíc se bála toho, že se darovaný orgán neujme a ona tak bude mít pocit, že své dítě ztratila podruhé. Jennifer ji ale ujistila, že se o sebe dobře starala, a že tak "Matthewovo srdce stále bije". Jennifer už žije déle s jeho srdcem, než předtím žila bez něj.

Jennifer Vicky vystopovala prostřednictvím Facebooku. Jediný kontakt, který mezi nimi do té doby proběhl, byl, když jí Matthewova matka těsně po operaci poslala dopis s fotkou kluka, díky kterému je naživu. Jako poděkování přinesla Jennifer Vicky náhrdelník se svými iniciály a andělem v kruhu, který měl symbolizovat jejího anděla strážného. Obě si každopádně velmi padly do oka.

"Jsem ohromená a šťastná. Můj syn měl dobré a zdravé srdce, a to ho drželo při životě," shrnula své dojmy Vicky Brannon. "Mám pocit, že jsem našla dceru," dodala.

A jaká je situace ohledně dárcovství orgánů v České republice? Koncem loňského roku čekalo na nový orgán více než 1100 pacientů. Většina na novou ledvinu, v závěsu jsou potom na srdce a játra. V posledních deseti letech se počet zemřelých dárců orgánů pohybuje kolem 200 ročně. Může jich být ale daleko více. Lékaři v České republice na poptávku převyšující nabídku reagují rozšířením dárcovských kritérií.

„V Česku už prakticky nemáme věkovou hranici pro dárce orgánů. Není výjimkou, že se jimi stanou i lidé mezi 70 až 80 lety, nevylučujeme ani nemocné s hypertenzí, diabetem nebo po cévních mozkových příhodách. U nich je ale nutné dělat mnohem složitější vyšetření, aby byla zajištěna správná funkce darovaných orgánů,“ řekla doc. MUDr. Eva Pokorná z Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází IKEM.

V Česku existuje předpokládaný souhlas s dárcovstvím orgánů. Kdo nechce, aby jeho orgány byly po smrti darovány, musí se zaregistrovat do registru odmítačů dárcovství. Ale často dochází k situaci, kdy i přestože by si ten, kterého se to nejvíc týká - tedy sám zemřelý - orgány darovat přál, jeho pozůstalá rodina dárcovství odmítne. Přestože na odmítnutí neexistuje zákonné právo, lékaři je respektují. Pokud tedy chcete po smrti zachránit někomu dalšímu život, proberte tuto možnost se svou rodinou raději ještě, než bude pozdě. Jedno tělo může zachránit až šest dalších životů.

Anketa

Darovali byste po smrti své orgány?

Anketa se načítá...

A TADY máte 7 důvodů, proč své tělo věnovat vědě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články