fb pixel Slunce, seno, jahody: Připomeňte si hlášky z legendární české vesnické komedie – G.cz
Vyhledávání

Slunce, seno, jahody: Připomeňte si hlášky z legendární české vesnické komedie

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Slunce, seno, jahody – česká komedie, která dala životní roli Heleně Růžičkové a rovněž životní dílo Zdeňku Troškovi. Režisér, jenž točí ty nejpříšernější, přesto nejnavštěvovanější filmy, nebyl vždycky kopírkou sebe sama. Je tomu už 40 let od doby, kdy se začal točit první díl trilogie z vísky Hoštice a přes veškerou nechuť musíme/musíte objektivně uznat, že už jen pro ty hlášky je to svým způsobem legenda.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 19.5.2023, 11:03

Zdeněk Troška a jeho Seno

Nenáviděný, zatracovaný, leč navštěvovaný. To, že Zdeněk Troška točí filmy, na které Češi stále hojně chodí, i když je to pořád to samé dokola, samozřejmě neznamená, že jsou dobré. Ale když si vytvoříte tak trochu vlastní žánr, jenž si najde své stálé publikum, proč něco měnit? Právě Troška dal vzniknout české vesnické komedii. Komedii, v níž prim hrají klevety, buranství a prořízlá ústa a leitmotivem je venkovská morálka.

V roce 1983 padla první klapka snímku Slunce, seno, jahody, který je prvním dílem Troškovy slavné hoštické trilogie. Režisér, jenž se o svých filmech radí s maminkou a studoval ve Francii i na FAMU, sám právě z jihočeské vísky pochází. Je to jeho osudové místo na slámě, které zná lépe než své boty.

Ten příběh všichni dobře známe. Všechno začíná v okamžiku, kdy do jihočeské vísky Hoštice přichází student vysoké zemědělské školy Šimon Plánička, aby nastoupil v místním JZD na brigádu. Zároveň chce vyzkoušet v praxi svůj experiment na téma „dojivost krav v závislosti na kultuře prostředí“. Vedení JZD však nechce o žádném prapodivném pokusu ani slyšet. Proto mladík zkusí štěstí u faráře Otíka, u něhož experiment vyjde a farářova kráva podojí až zázračné množství mléka. Do děje vstupuje Blažena, dcera paní Škopkové, u níž je Šimon ubytován. Ta má za úkol zjistit, jak se věci mají. Všechno však komplikuje žárlivost Blaženina kluka Vency, který si myslí, že Blažena čeká dítě se Šimonem, a ne s ním. Navíc se po vesnici roznese, že Šimon je synem předsedy krajské zemědělské správy.

Růžičková Prošková

Celá série stojí a padá s postavou Marie Škopkové. Tu ztvárnila s razancí sobě vlastní Helena Růžičková. Ta takto do našich domácností leze skrze televizní obrazovky nejčastěji. Slunce, seno je stálicí českých televizních obrazovek, kterou vidíme i několikrát ročně. Ale ruku na srdce. Raději 3× Slunce, seno než jednou Babovřesky.

Helena Růžičková měla energickou povahu a hodně rázný projev, což je v mnoha scénách patrné, a tak je Marie Škopková spíš takovým alter egem známé herečky. „Tati, a bila tě taky někdy tvoje maminka?“ ptá se synek Jiřík Škopek svého otce. „Ne, jenom tvoje,“ zní ztrápená odpověď. Ale sranda s ní byla, to se musí nechat. Projděte si následující galerii jejích hlášek z trilogie Slunce, seno a schválně, kolik jich znáte nazpaměť...

Tak co, nepřipomenete si to nějakým menším filmovým maratonem? Za to se nemusíte stydět!

Podobné články

Doporučujeme

Další články