fb pixel Slováci už mají zase stejnou inflaci jako Češi. Přitom Česko stále platí korunou, a ne eurem – G.cz
Vyhledávání

Slováci už mají zase stejnou inflaci jako Češi. Přitom Česko stále platí korunou, a ne eurem

Zdroj: Autor: Marc Ryckaert (MJJR) – Fotografie je vlastním dílem, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24883875

Poprvé od loňského léta se míra inflace v Česku a na Slovensku srovnala na podobnou úroveň. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 14.11.2022, 14:15

Slovensko a inflace

Meziroční míra inflace na Slovensku vykázala v říjnu úroveň 14,9 procenta. Údaj dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Tempo zdražování u našich východních sousedů je tak poprvé od loňského léta prakticky shodné jako v Česku (viz graf Bloombergu níže). Meziroční míra inflace v ČR totiž v říjnu měla hodnotu 15,1 procenta, a byla tedy pouze o 0,2 procentního bodu vyšší. Navíc, v Česku se už meziroční inflace nachází v sestupné fázi, zatímco na Slovensku nadále narůstá.

Vyrovnání měr inflace v Česku a na Slovensku je projevem širšího děje, v jehož rámci se v poslední době – konkrétně od letošního července – snižuje rozdíl v míře inflace v ČR a v zemích eurozóny.

Toto přivírání nůžek mezi mírou inflace v Česku a mírami inflace na Slovensku, případně v celé eurozóně je o to pozoruhodnější, že v Česku od letošního června nedochází k žádnému dalšímu navyšování základních úrokových sazeb centrální banky, zatímco v eurozóně ano.

Přivírání nůžek tak do značné míry zpochybňuje vysvětlení, často skloňované v druhé polovině roku loňského a v prvním letošním pololetí, že rapidní inflaci si Česko z většiny „vyrobilo samo“. A to zaprvé tím, že místo eura stále používá korunu, a zadruhé tím, že v době pandemie rozhazovalo více než jiné země. Ne že by daná vysvětlení nehrála vůbec žádnou roli, jen se nyní vysvítá, že se jejich význam nemístně přeceňoval.

Současná vlna inflace je mnohem spíše mezinárodním fenoménem, a to takového rozsahu, že před ní nutně nechrání ani světová rezervní měna typu právě eura. Význam uvolněné fiskální politiky v ČR v době pandemie se podle všeho přeceňoval obdobně nemístně, jinak by už nyní nedocházelo k přivírání nůžek inflace v ČR a v eurozóně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články