Jako sršeň nad hrncem
Pamatujete, jak se před pár měsíci vynořily zprávy o vražedných sršních? “Murder hornets” se jim přezdívalo jak v médiích, tak na meme stránkách. Říkalo se, že nejdřív téměř přišla třetí světová, potom koronavirus, pak přibyly vražedné sršně a nakonec Pavlína z MasterChefa. Tak někteří vědci se zaměřili právě na tenhle na západě poměrně nový invazivní druh hmyzu.
Minulý týden se odborníkům z odboru zemědělství státu Washington podařilo lapit jednu takovou sršeň živou a pomocí dentální niti na ni připevnit sledovací zařízení. Podle tamního předního etymologa Svena Spichigera fungovalo bezvadně, dokud byla sršeň v zajetí. Když ji ale vypustili do přírody, dařilo se jim ji sledovat jen několik hodin, než se ta mrcha pustila do husté vegetace a takříkajíc zmizela z radaru.
“Není to ale úplná prohra,” upozorňuje Spichiger. “Máme přibližný směr letu a způsob, jak je chytat.” Cílem je najít hnízda a zneškodnit je. V oblasti Whatcom County předpokládá Spichiger minimálně dvě. Kdyby se metoda osvědčila, mohl by se podobný postup aplikovat i jinde na světě.
Vypadá to, že sršeň asijská je Jason Bourne hmyzí říše.
Jdou si pro naše děti
Asijským sršním se přezdívá vražedné, protože jsou vyloženě vysazené na včelí populaci, která už takhle celosvětově dost skomírá. Škoda, že nemají ve Whatcom County řepku, tu mají včely rády.
OK, jak takové vražedné sršně pracují? Většinou vypustí průzkumníky do všech směrů a když jeden z nich najde včelí úl nebo hnízdo, má za úkol se vrátit. Včely tenhle postup znají, takže se zoufale pokoušejí zavraždit průzkumníka dřív než se mu podaří zmizet. Občas se to podaří, občas ne, ale je to makačka. Protože tyhle sršně jsou oproti včelám více než dvojnásobně veliké.
Když se průzkumníkovi podaří uniknout, vrátí se s celým rojem sršní. A začne masakr. Proti sršní armádě nemají včely nejmenší šanci, padesát sršní dokáže během několika hodin zabít desítky tisíc včel, v podstatě rozpoutat pruhovanou genocidu. Co je nejhorší, oni ty mrtvé včely ani nejí. Jen je potřebují mít z cesty, aby mohly sežrat jejich mladé, larvy. Ty mají vyšší výživovou hodnotu.
Proč o tomhle neudělá Pixar animák, to je vlastně záhadou.