fb pixel Slavíme Mezinárodní den počítačů. Vyvíjely se tři tisíce let... a vy na nich sledujete videa s kočkami – G.cz
Vyhledávání

Slavíme Mezinárodní den počítačů. Vyvíjely se tři tisíce let... a vy na nich sledujete videa s kočkami

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Slaví se Mezinárodní den počítačů a tak jsme si řekli, že vám ukážeme, kde se vůbec tyhle věci vzaly a proč byste si jich měli vážit a dělat na nich hlavně pořádné a oduševnělé věci. Třeba číst Géčko.

Jan Studnička
Jan Studnička 28.5.2020, 08:54

Pět tisíc let vývoje

Úplně nejstarším „počítačem“ byl takzvaný abakus, což je výraz, který pocházel ze slova abaq, tedy prach. Byly to v podstatě zaprášené šutry, které pomáhaly s početními operacemi. Ve starověké Číně se pak zrodil koncept počítadel, takových těch klasických, co mají děti na prvním stupni, kde si posouváte kolečka na tyčce.

První mechanický počítač pravděpodobně vznikl někde v antickém světě, pravděpodobně v Řecku pár stovek let před naším letopočtem. Pak se pár stovek let nic nedělo, protože starověké společnosti vzaly za své a čekalo se až na sedmnácté století, na první velice primitivní, ale mechanickou kalkulačku.

Ta mimochodem vyvolala silné technofobní nepokoje, protože lidé si velice dobře dovedli představit, co se stane, když necháme stroje, aby uvažovaly za nás. Kdybyste se o tomto fenoménu chtěli dozvědět víc, zkuste vlézt do diskuzí o 5G sítích.

A pokud chcete vědět víc o vývoji počítačů, podívejte se do naší galerie. Je to fascinující.

Podobné články

Doporučujeme

Další články