fb pixel Sláva, noviny a Mississippi. Mark Twain, autor Hucka Finna, byl první americkou celebritou – G.cz
Vyhledávání

Sláva, noviny a Mississippi. Mark Twain, autor Hucka Finna, byl první americkou celebritou

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Mark Twain miloval Ameriku a Amerika milovala jeho. Dneska je pokládán za „otce americké literatury“, za „první americkou celebritu“, za jednoho z „otců zakladatelů americké kultury“. Normálně bychom na podobném místě v článku napsali něco jako: „Ale jaký byl tento muž doopravdy?“ Pravda? Přesně takový. Twain byl prototyp správného Američana.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 21.4.2022, 00:12

Změř hloubku!

Všechno na něm rezonuje pionýrským duchem Západu, včetně jeho jména. Mark Twain se totiž narodil jako Samuel Langhorn Clemens v roce 1835 do malého městečka v Missouri, tedy v podstatě se narodil do westernu. Jeho otec zemřel na zápal plic, když bylo malému Samovi dvanáct. Aby podpořil rodinu, začal Sam pracovat v místních novinách, které vlastnil jeden z jeho starších bratrů.

Podobně jako řada tehdejších spisovatelů nikdy nedokončil jakékoli formální vzdělání a ze školy vypadl v páté třídě. Nikdy nechtěl být žádným učencem, vždycky chtěl zažít tu správnou Ameriku. A ze všeho nejvíc se chtěl stát kormidelníkem na Mississippi. To se mu taky povedlo, kormidelničil několik let a mnohokrát později vzpomínal na to, jak senzační tahle léta byla. Jenže pak přišla občanská válka a veškerý obchod na řece ustal, takže se mladý Samuel ocitnul bez práce. Na pár týdnů se přidal ke konfederační milici, ale jako pacifista a liberál si po chvíli řekl: „Hm, spíš ne.“ A uprchl před válkou na západ. Na starý dobrý Divoký západ.

Se svým bratrem Orienem (žádný příbuzenský vztah s českým rapperem) se vrhli na novinařinu a ve městě Virginia City začali společně pracovat v novinách Territorial Enterprise. A tady v Nevadě v roce 1965 napsal Samuel Langhorn Clemens první krátkou povídku. Jmenovala se Pověstný skákavý žabák z okresu Calaveras. Když přemýšlel, jak ji podepíše, vrátil se v myšlenkách zpátky ke své milované Mississippi, kde na sebe námořníci často pokřikovali, že je potřeba změřit hloubku řeky. „Mark Twain!“ křičeli.

A tak se zrodila americká legenda.

Američan

Pověstný skákavý žabák se stal virálním, řekli bychom dnes. Svěže, upřímně a zábavně psaný příběh se otiskoval a přetiskoval po celých Spojených státech a v podstatě vytvořil postavu Marka Twaina i jeho způsob psaní. Víte, Twain není literárním velikánem proto, že byl v něčem první nebo proto, že by otevíral nějaká tabu… nebo minimálně nejen proto. Je literárním velikánem, protože drtivá většina jeho tvorby je dodnes živá, čtivá a aktuální. A cítíte z ní jeho. Je to ten typ textů, který si užije literární kritik i kulturní barbar. Twain uměl tak geniálně nakládat s jednoduchou angličtinou, že i přesto, že nás od vydání jeho knih dělí přes sto let, užije si je v angličtině i takové kopyto na jazyky, jako je autor tohoto článku.

Za svůj život napsal bezpočet povídek a osmadvacet knih, z nichž jsou nejslavnější asi dobrodružství Toma Sawyera a Hucka Finna. V tom nejlepším slova smyslu jsou to knihy pro děti i dospělé. A vydělal na nich jmění, které ale spisovatel několikrát utopil v hromadě různých šílených podniků. Byl to ostatně pravý americký pionýr. Vždycky si ale dokázal vydělat prachy zpátky. Třeba tím, že pořádal přednášky po světě. Twain moc dobře věděl, že autor je stejně důležitý jako příběh samotný, obzvlášť u jeho práce. Proto vždycky vystupoval ve své roli kouřícího podmračeného a pobaveně ironického Amíka a v devadesáti procentech případů ve svém bílém obleku. Dlouhá léta se dokonce odmítal fotit v čemkoli jiném.

Zkrátka, Mark Twain byl první velká americká celebrita. Ostatně jenom celebrita se mohla svého času kamarádit zároveň s Teslou i Edisonem. Nikdy ale nepřestal být tím romantickým produktem Divokého západu. Víte, Mark Twain se narodil čtrnáct dní poté, co se na obloze objevila Halleyova kometa. A v roce 1909 napsal: „Přišel jsem na svět s kometou. Za rok se má vrátit a myslím, že s ní opět odejdu. Bylo by to největší zklamání v mém životě, pokud by to tak nebylo.“

Bylo to tak. Dnes je tomu přesně na den 113 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články