fb pixel Skutečný příběh Bonnie a Clydea, nejznámějšího zločineckého páru na světě – G.cz
Vyhledávání

Skutečný příběh Bonnie a Clydea, nejznámějšího zločineckého páru na světě

 Bonnie a Clyde Bonnie a Clyde Browning Automatic Rifle M 1918 Auto, ve kterém byli rozstříleni Bonnie a Clyde, Alcatraz East Crime Museum. + DALŠÍ 1 FOTKA

Hollywood z nich udělal nejatraktivnější bandity americké historie, zločineckou verzi Romea a Julie. Jejich zločinecká kariéra trvala dva roky a stála čtrnáct lidí život. Kdo však doopravdy byli?

Václav Adamus
Václav Adamus 19.3.2022, 23:41

Rok 1932, Roosevelt je zvolen prezidentem. Americká ekonomika se nachází ve stavu zhroucení – v roce 1929 nastal krach na Wall Street, katastrofální sucho změnilo pole ve vyprahlou planinu – nastala velká hospodářská krize. Nejistota a nezaměstnanost vyvolaly největší vlnu zločinu. Takovou, jakou tehdejší Amerika do té doby nezažila.

Mládí kriminálníků

Clyde Barrow se narodil v březnu 1909 v Ellis County v Texasu. Pocházel z velmi chudé farmářské rodiny, měl ještě dalších šest sourozenců. Od roku 1931 do roku 1940 vlastnila poté rodina čerpací stanici (nazvanou Barrow Star). Už v dětství se dopouštěl drobných krádeží, například kuřat, zatčen byl již v roce 1926. Clyde měl mít chvíli legální zaměstnání, ale nevydrželo mu dlouho. Měl příliš svobodnou a nepokojnou povahu, než aby dovedl pravidelně chodit do zaměstnání. Ukradl pár aut, vyloupil pár trezorů. Nakonec jej však chytili a odsoudili, trest si měl odpykat ve vězení Eastham Prison Farm. Zde se měla odehrát příhoda, která z něj udělala vraha. Byl znásilněn spoluvězněm, násilníkovi se pomstil a zabil jej (s komplicem) ve vězeňských sprchách (byl umlácen trubkou). Když byl v roce 1932 podmínečně propuštěn, již byl „přesvědčeným kriminálníkem“.

Bonnie Elizabeth Parkerová se narodila v říjnu 1910 ve městě Rowena ve státě Texas. Měla dva sourozence, její otec (zedník) zemřel, když jí byly čtyři roky. Žila tedy s matkou. Později se přestěhovali do Dallasu, ale z nuzných poměrů se jim nepodařilo vyhrabat. Bonnie byla nadaná – uměla psát, dokonce vyhrála místní literární soutěž. Bonnie již od mládí měla zálibu v kriminálních typech. Dalo by se říct, že jiní kluci ji ani nezajímali. Psychologové později tuto zálibu nazvali hybristofilie, Bonnie měla být jejím typickým příkladem. V 16 letech se provdala za Roya Thorntona, který několikrát skončil ve vězení (nakonec jej také zastřelí policie). Během jednoho jeho pobytu v cele se osamělá Bonnie seznámí s Clydem. Fascinuje ji a je to láska na první pohled.

Vražedná jízda

Barrowův gang čítal deset lidí včetně jeho bratra Marvina „Bucka“ Barrow. V době jejich působení byla policie v plenkách, šerifa jste si mohli legálně najmout, stát se nestaral o vybavení. Takže auto a zbraň si museli policisté sehnat sami. Stejně tak mafiáni, kteří v tomto byli o krok napřed. Clyde s Bonnie a dalšími jezdili ve Fordu V8, v nejrychlejším voze té doby.

První vraždy se Clyde dopustil již ve vězení. Další se odehrála při přepadení obchodu, zastřelil prodavače a zároveň majitele. Poté zastřelil šerifa a jeho zástupce – v Oklahomě společně s Bonnie zastavili na parkovišti, v tom si všimli, že za nimi jdou dva policisté – ihned stříleli. Důvod takové surovosti byl nejspíš ten, že Clydovi bylo jasné, že pokud jej chytnou, čeká jej elektrické křeslo. V roce 1933 se ke gangu připojují Buck a Blanche Barrow, podobně šílený pár, jako jsou Bonnie s Clydem. Byl to právě Buck, který strávil čas ve stejné věznici jako Clyde a navrhl mu pomstít se. V Joplinu přepadli místní armádní zbrojnici a ukradli nejmodernější zbraně. Teď měli před policií náskok nejen co se týče pohybu, ale také výzbroje. Zmocnili se vojenských kulometů – ty byly velkou novinkou, dovedly vystřelit dvacetkrát bez nabíjení. Neobešlo se to bez přestřelky – několik policistů zůstalo ležet v krvi na podlaze. Právě to byl okamžik, kdy se o gangu dozví veřejnost. Část jim fandí a romantizuje si je, jako jakési zbojníky, druhá polovina jejich činy odsuzuje. Nejbrutálnější akce je ale teprve čeká. Jdou po nich federálové i místní policie. V roce 1934 se rozhodli splnit svůj plán a zaútočit na Eastham Prison a osvobodit své přátele. Způsobili masakr, ale povedlo se jim to. Policie však toho již měla dost a byla pevně rozhodnuta Clydea a jeho gang zničit stůj co stůj.

Konec v dešti kulek

21. května 1934 se oddíl šesti šerifů utábořil na louisianské dálnici poblíž města Gibsland. Čekali zde dva dny. Náhle se vynořila z kopce dodávka. Řídí ji otec Methvina, jednoho z uprchlých vězňů při přepadení Easthamské věznice. Nastražili Methvinovo auto tak, aby si mysleli, že má poruchu. Spoléhali na to, že až kolem pojede Clyde s Bonnie, zastaví. Léčka se povedla, Clydovo auto přibrzdilo, policisté nečekali.
Clyde byl zasažen 51krát a Bonnie 53krát. Snímky rozstřílené dvojice oblétly Ameriku i svět. Bonnie měla v ruce cigaretu, ačkoliv údajně nekouřila. Také prý nikdy nestřílela. Jejich případ otevřel reformu vězeňství v otázce zacházení s vězni.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Barrow_Gang

https://en.wikipedia.org/wiki/Bonnie_and_Clyde

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Depression

https://cs.wikipedia.org/wiki/BAR_1918

Podobné články

Doporučujeme

Další články