Stovky pozapomenutých hereček, zpěvaček a dalších ‚hvězdiček‘ se teď pod vlivem kampaně #MeToo rozvzpomínají, že někdy před třiceti lety rozjely kariéru přes postel. Typický příběh vypadá tak, že nějaké ženě producent, režisér nebo třeba majitel klubu nabídne: „Ok, pomůžu ti ke slávě, ale za sex.“ Prostě běžný obchod na úrovni prostituce, který některé lehčí ženy holt čas od času uzavírají, co svět světem stojí.
Rozdíl je v tom, že se nyní ty lehčí ženy najednou cítí být zneužité. Před lety na obchod se svým tělem sice kývly zcela dobrovolně, dnes ovšem tvrdí, že to bylo „proti jejich vůli“. Vlastně to vůbec nechtěly a chlípný muž jen zneužil jejich slabosti. Sex „nebyl konsenzuální“, což znamená, že jasně neřekly: „Chci, abys mi to udělal!“
Háček je v tom, že tohle žena skoro nikdy jasně neřekne. Příroda to zařídila tak, že se jakoby zdráhá, ucukává a ustupuje. Důvod je sociobiologický. Dítě se v děloze vyvíjí devět měsíců a celé roky pak trvá, než dospěje. Žena potřebuje spolehlivého partnera, který ji po celou tuto dlouhou dobu neopustí. Než proto svolí k sexu, důkladně si muže otestuje, a pak mu dává najevo, že nedá jen tak každému. V muži tím vzbuzuje pocit (někdy klamný), že otcem jejím potomka je právě on.
Sociobiologicky založená ženská upejpavost vysvětluje, proč je pro muže jasný konsenzus k sexu často tak těžké získat. Ne že by to obhajovalo znásilnění, ale muž se prostě principiálně skoro vždy pohybuje na nejasném terénu. Což je mimochodem na celé té hře obou pohlaví krásné – nikdy předem nevíte, jak to dopadne.
A teď si představte archetypální pohádkovou situaci. Sněhurka spí ve skleněné rakvi a princi ji chce vzbudit polibkem. V pohádce se jí na nic neptá (ani nemůže, Sněhurka přece spí!) – ten polibek jí prostě dá, a basta fidli. Je v tom tradiční mužská role. Rozhodný a činorodý muž prostě udělá to, co považuje za správné a co taky správné je. Nebo snad o tom polibku pochybujete?
Tenhle archetyp teď ohrožuje kampaň #MeToo. Nedělám si legraci – jistá Sarah Hallová z anglického Tyneside se ze školní četby svého šestiletého syna snaží odstranit pohádku o Sněhurce, protože prý „obsahuje nesprávné sdělení“ o mužském sexuálním chování. „Sněhurka nedala souhlas k tomu, aby ji princ políbíl,“ vysvětluje. „Jak se asi cítila po svém probuzení?!“
K tak debilnímu názoru (pardon, jiné slovo mne opravdu nenapadá!) Hallovou inspirovala kampaň #MeToo, což otevřeně přiznává. Zkusme domyslet, kam to povede. Vezmete přítelkyni na výlet do hor. Stojíte na hřebeni, zapadá slunce, romantika… Abyste nemohli být nařčeni, že jste ji bez jejího souhlasu k něčemu zneužili, zeptáte se: „Aby snad později po letech nevznikly pochybnosti, mohl bych tě požádat o notářsky ověřený souhlas s tím, že tě teď obejmu a políbím?“
A TADY si přečtěte, jak Sněhurku zprznil bezcharakterní herec Donutil.