fb pixel Sjetá justice: jsou české soudy na perníku? – G.cz
Vyhledávání

Sjetá justice: jsou české soudy na perníku?

Nebylo by lepší losovat rozsudky náhodným výběrem?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 4.11.2015, 10:00

Soud bude dnes projednávat odpor občanských aktivistů proti neuvěřitelnému rozsudku. O zločinu, který spáchali, jsme nedávno psali ZDE. Petr Vrabec a spol. před poslaneckou sněmovnou nastříkali sprejem obrys lidského těla. Silueta měla symbolizovat muže, který na ostravské ubytovně spáchal sebevraždu poté, co mu úřady přestaly vyplácet příspěvek na bydlení.

Vrabec chtěl nasprejovaným obrysem postavy protestovat proti změně zákona o pomoci lidem v nouzi. Ihned poté, co performance skončila, aktivisté sprej z chodníku sami smyli. Obvodní soud pro Prahu 1 ale aktivisty potrestal za “poškozování cizí věci”. Nic přitom poškozeno nebylo a společenská nebezpečnost takového jednání je nulová. Nebo je to spíš naopak - aktivisté nejen že nikomu neublížili, ale vyjádřením názoru chtěli svět měnit k lepšímu. Přesto vyfasovali podmíněný trest vězení. Více zde:

A teď to srovnejte s jiným rozsudkem z minulého pátku. Rozvětvený romský gang z Krásného Března dlouhodobě vařil a prodával pervitin. Není třeba vysvětlovat, že je to skutečný zločin, ničící lidské osudy, rozleptávající společnost a roztáčející další návaznou závažnou kriminalitu krádeží nebo prostituce. Hlavní „vařič“ Petr Darvaš dostal 18 měsíců vězení nepodmíněně, dalších šest spolupachatelů a dealerů vyvázlo s podmínkou.

Už trest pro Darvaše je výsměchem „selskému“ chápání spravedlnosti - výroba pervitinu je přece v zásadě vražděním za peníze. A podmínky za dealování? Srovnejte to s trestem, proti kterému dnes budou u pražského soudu bojovat občanští aktivisté. Stříknete na chodník trochu barvy, abyste tak vyjádřili svůj názor, vyfotíte se u toho, barvu zase smyjete… A soud vám za to naloží stejně jako těm, kdo prodávají drogy.

Proboha, kde to žijeme?! A nejsou ti soudci náhodou sami na perníku?

Anketa

Věříte české justici?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články