fb pixel Šílenec v USA vraždil legálně drženou zbraní. A Trump jen pokrytecky přihlíží a dál hájí právo na zbraně – G.cz
Vyhledávání

Šílenec v USA vraždil legálně drženou zbraní. A Trump jen pokrytecky přihlíží a dál hájí právo na zbraně

Zdroj: Flickr

12 mrtvých. To je smutná bilance útoku bývalého vojáka Iana Davida Longa v baru v americkém městě Thousand Oaks. Muž, který nade vší pochyby trpěl duševní poruchou, vraždil legálně drženou zbraní. Donalda Trumpa to však nejspíše stejně nezvyklá a dál bude trvat na zachování druhého dodatku americké ústavy.

Václav Roman
Václav Roman 9.11.2018, 12:17

Zbraně nejsou hračky

Americký prezident Donald Trump už dlouhou dobu bojuje na nesprávné frontě. Brojí proti karavaně zoufalých přistěhovalců, kterou chce zastavit pomocí velkolepé zdi, jakou svět neviděl. Na druhé straně ale odmítá připustit, že reálné nebezpečí je uvnitř. Na lehkou váhu bere závažné téma neúčinné kontroly držení zbraní, které je pro Američany skutečnou hrozbou. Jeho vyjádření upřímné soustrasti pak vyznívá pokrytecky.

Město Thousand Oaks ležící poblíž Los Angeles lze najít v několika žebříčcích, které srovnávají americká města podle bezpečnosti, počtu vražd a kriminality. Jedná se o žebříčky „Nejbezpečnější města v Americe“, „10 měst, ve kterých vychovávat děti“ či „100 nejlepších měst v Kalifornii, kde strávit důchod“. Rozhodně však nepatří do žebříčku „10 amerických měst, kde je bezpečné chodit do baru“.

Ze všech barů v tomhle městě si ve středu v noci vybral Ian David Long, bývalý voják námořní pěchoty, populární Borderline Bar & Grill, kde se v době střelby nacházelo na 200 lidí. Vražednou zbraní byla pistole Glock ráže .45. Kromě 12 návštěvníků baru zde nalezl smrt i střelec. Obětí šíleného masakru se stal i zástupce šerifa, který se snažil útočníka zneškodnit. Byl však zasažen několika výstřely a svým zraněním později podlehl.

Osmadvacetiletý střelec měl potyčky se zákonem už dříve, choval se agresivně, měl také záznam z hospodské rvačky. Kancelář šerifa uvedla, že trpěl duševní poruchou. Přesto měl možnost legálně držet zbraň.

Šílenci a zbraně - vražedná kombinace

V USA to není ojedinělý případ. Před dvěma týdny nakráčel muž do synagogy v Pittsburghu a zavraždil 11 lidí. Před týdnem zase střelec zabil v nákupním centru ve floridském městě Tallahassee dvě ženy. A takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Scénář je vždy hodně podobný.

Šílený nebo rozzuřený člověk, který má po ruce zbraň, se stane snáze masovým vrahem než šílený nebo rozzuřený člověk, který po ruce zbraň nemá. Ameriko, nastal čas se probudit, jinak budou dále zbytečně umírat nevinní lidé. A Donald Trump bude na svůj Twitter psát: „God bless all of the victims and families of the victims.“

A zde si můžete přečíst o něčem z trochu jiného soudku, i když ne tak úplně: 7 důvodů, proč je Trumpovo chování vůči novinářům ještě ok: zatím na ně totiž nemá samopal jako Zeman.

Podobné články

Doporučujeme

Další články