Šikanovaný jmenovec a feministky v bílem: 5 věcí, co jsme si odnesli z Trumpova projevu – G.cz
Vyhledávání

Šikanovaný jmenovec a feministky v bílem: 5 věcí, co jsme si odnesli z Trumpova projevu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Americký prezident Donald Trump vystoupil se svým projevem o stavu unie před rozděleným Kongresem. Celé vystoupení trvalo 82 minut, čímž se stalo jedním z nejdelších prezidentských proslovů v historii. Abyste se nemuseli na celé představení dívat, sesbírali jsme pro vás pět nejdůležitějších postřehů.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 6.2.2019, 11:55

1. Demokratické sufražetky v bílém

Při záběrech do publika nemohl nikomu uniknout fakt, že snad všechny demokratické političky byly oděny do bílé barvy. Barvu nevinnosti si zvolily jako poctu hnutí sufražetek, které převážně v minulém století bojovalo za rovnoprávnost žen. Zapomněl jim někdo říct, že se hnutí často uchylovalo i k používání výtržností a násilí, což umírněné feministky odmítaly?

2. Trumpův jmenovec v publiku

Žák šesté třídy Joshua Trump se stal ve škole obětí šikany kvůli svému jménu. Prezidenta nenapadlo nic lepšího, jak kluka zbavit traumatu, než ho pozvat na svůj projev o stavu unie. Tak snad ho teď spolužáci přestanou už opravdu šikanovat. Projev ho však očividně moc nezaujal, na záběrech z publika bylo totiž vidět, že zadříml.

3. Setkání s Kim Čong-unem

"Kdybych nebyl zvolen americkým prezidentem, octli bychom se nyní ve velké válce s KLDR. Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý," chlubil se prezident během projevu. Se severokorejským diktátorem by se měl znovu setkat ve Vietnamu 27. a 28. února. Nyní bude zajímavé sledovat, jestli ze druhého společného summitu s Kimem vzejde víc, než jen prázdná slova a gesta jako minule.

4. Nepohodlní hosté

Televizní moderátoři upozorňovali, že bude během projevu zajímavé pozorovat výraz demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, která po celou dobu seděla rovnou za Trumpem. Aby si do svého oponenta rýpla, využila práva pozvat na slavnostní kongresovou schůzi své hosty. Ti měli symbolizovat odpor proti prezidentově politice. Nechyběl mezi nimi například šéf kampaně za plánované rodičovství, transgenderová osoba sloužící v armádě Jennifer Peace, vůdci odborářů a otec zabitého studenta z floridského Parklandu, kde loni v únoru zmasakroval mladý střelec 17 lidí.

5. Hranice zatím bez stavu nouze

Trump navzdory očekávání neřekl, že vyhlásí stav nouze na hranici s Mexikem, pokud by Kongres nedosáhl do 15. února kompromisu. Podle očekávání však vyzval ke stavbě zdi, která má podle něj zemi ochránit před zločinci a drogovou epidemií. "Postavím ji, zeď funguje a zachraňuje životy" zdůraznil. Nepůjde prý o "jednoduchou zeď z betonu," ale o průhlednou ocelovou bariéru. Do hraniční oblasti se navíc chystá poslat 3750 vojáků, aby hranici ochránili.

A tady čtěte, jak poznat závadné polské maso, které k nám přijelo do Česka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články