fb pixel Nového Sherlocka stahovat nemusíte. Poběží na ČT2! – G.cz
Vyhledávání

Nového Sherlocka stahovat nemusíte. Poběží na ČT2!

Veřejnoprávní most Londýn-Praha se hecnul a chce zatnout pirátům tipec. Druhý program České televize tak odvysílá nejnovější epizodu Sherlocka Holmese, s podtitulkem Přízračná nevěsta, pouhých 24 hodin po premiéře na BBC.

Václav Rybář
Václav Rybář 16.12.2015, 12:30

O novoročním speciálu Sherlocka Holmese už jsme psali, takže asi víte, že se neodehrává v současné, ale ve viktoriánské Anglii, přičemž moderní záporáky nahradí trochu nadpřirozena. Těšit se samozřejmě můžete na Benedicta Cumberbatche, Martina Freemana a další známé tváře, zakleté tentokrát do dobových kulis. Konečně se vrací bryčky, dýmky, tradiční sherlockovská hučka a Londýn, který je temnější a nebezpečnější, než ho znáte z loňské dovolené.

Pro BBC je Sherlock asi největší dojnou krávou, pokud jde o globální příjmy, zvlášť po nečekaném výpadku Top Gearu, který obvykle svým vánočním speciálem zajišťoval skok ve sledovanosti. A BBC si samozřejmě moc dobře uvědomuje, že po každé premiéře nového Sherlocka se naplno rozjelo tradiční pirátské kolečko. Někdo film ukradl (jednoduše ho v reálném čase "nahrál", nakopíroval a umístil na internet) a piráti v jednotlivých státech začali okamžitě pracovat na jazykových mutacích = vyrábět titulky. U celovečerního filmu to trvá pouhých pár hodin, takže večerní premiéra je už druhý den dopoledne připravena ke konzumaci v zemích, kterým anglický zobák nenarostl. Smutné, ale pravdivé.

BBC ovšem letos řeklo ne a snaží se nového Sherlocka distribuovat globálně v co nejkratším sledu. Premiéra české verze se tak odehraje na ČT2 už druhého ledna 2015 v osm hodin večer. Velmi pravděpodobně půjde o původní znění s českými titulky a nikoliv o dabovanou verzi, ale to možná bude fanouškům a fanynkám Cumberbatche vyhovovat lépe než "zlatá škola českého dabingu". Na titulky má samozřejmě ČT díky spolupráci s BBC víc času, takže je nebude narychlo lepit přes noc. Budou profesionální a akurátní. A vy nebudete muset tahat Sherlocka přes všelijaká úložiště, abyste zjistili, že jste si stáhli "jen" přejmenovanou starší epizodu.

Proč tu děláme televizi reklamu? Ne, nemyslíme si, že věčným stahovačům promluvíme do svědomí. Těší nás ale, když se televize snaží s tímhle nezastavitelným trendem aktivně bojovat a hledají cestičky, jak dostat svoje filmy a seriály k fanouškům co nejrychleji. Víc takových gest i směrem k zanedbatelným trhům, k nimž bezpochyby patříme, a člověk se snad začne těšit i na to, že Netflix, který odstartuje svou činnost v české kotlině už napřesrok, se bude moci uvést s rozumnou nabídkou a přiměřeně drahým paušálem, který konečně nabídne rozumnou možnost sledovat legálně filmy a seriály stylem "all you can eat".

A TADY se podívejte na 10 věcí, které přinesl světu Matrix.

Podobné články

Doporučujeme

Další články