10 věcí, které Matrix přinesl světu

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
14.12.2015, 10:12

Už je to šestnáct let, kdy měl první Matrix českou premiéru. Jeho herci i tvůrci už dávno poztráceli hvězdný třpyt, ale na film vzpomínáme dodnes. Proč vlastně?

1. Telefony jako módní doplněk

mobily

Tehdejší vystřelovací Nokie v matné barvě byly v reálu ukrutně drahé. A neustále se zasekávaly, protože chtěly být chytrými telefony, ale neměly na to hardware. Ve filmu ale vypadaly skvěle a to jim alespoň dočasně zvedlo prodeje. Film také využil klasické pevné linky, nad kterými jsme v našem světě už udělali kříž.

2. Kung-fu místo westernové držkové

kungfu

Jackie Chan a Jet Li se sice v Hollywoodu snažili nahradit klasickou držkovou ve stylu Johna McClane nějakým tím čínským čechráním vzduchu, ale až Matrix způsobil opravdovou revoluci. V následujících letech uměl kung-fu každý, i děti ve Spy Kids a Charlieho andílci. Až to na chvíli začalo být docela otravné.

3. Kabátový fetiš

kabatos

Bylo léto, ale ze dne na den všichni začali nosit dlouhé kabáty a cítili se hrozně vyvoleně. Podobnou kabátovou revoluci spustil znovu až Benedict Cumberbatch v televizním Sherlockovi.

4. Sluneční brýle se nosí i v noci

bryle

Sluneční brýle jako symbol vyumělkovaného drsňáctví tu byly už dřív, ale v Matrixu byla tahle ikonografie využívána tak často, že si někteří lidé nechali sluneční brýle permanentně vytetovat na obličej.

5. Zelené hnutí

dacode

Pamatujete ten zelený vertikálně odtékající kód? Na dlouhou dobu zachvátil šetřiče obrazovky na celém světě. Taky vznikla spousta filmů a reklam, co se snažily tenhle styl napodobit či parodovat. Kdo se neučil kung-fu, ten se učil hackovat, aby se dokázal probudit ze svého vlastního Matrixu.

6. Zzzzppppooommmaaalllooovvvaaačččkkkyyy

bullettime

Tzv. bullet time, extrémně zpomalený čas, ve kterém byly vidět i dráhy kulek, se stal asi nejhmatatelnějším dědictvím celého Matrixu. Zkopírovaly ho desítky filmů a zpomalovačky jako takové se staly mnohem profláknutější součástí filmového umění.

7. Asijská invaze

asiattii

Naučit kung-fu hollywoodská dřeva se ukázalo býti poněkud zdlouhavou a náročnou misí. Proto se do rolí záporáků angažovali asijští mistři bojových umění a Matrix proklestil cestu na Západ i režisérům a choreografům. Proto se objevila celá řada akčních béček. Snaha uchvátit diváky matrixovskou akcí se poměrně rychle vyčerpala, pár asijských fachmanů ale v hollywoodském byznysu přeci jen stihlo zakořenit.

8. Olovění obouručáci

obouruc

Střelba obouruč, inspirovaná především snímky Johna Woo, se v Matrixu dostala na novou úroveň protěžovanosti. Tak jako se v amerických gangsterkách vždycky střílelo "bokem" a "od boku", tak se nově v akčních filmech začalo střílet obouruč. A bylo jedno, jestli máte pistole, brokovnice nebo raketomety. Stylu muselo uhnout všechno a logika byla první na ráně.

9. Škrobený oblek a kabel za uchem

agenti

Agenti z Matrixu byli v podstatě pouze glorifikovaní "muži v černém". Přesto jejich image - uniformní černý oblek, kravatu, tmavé brýle a především vysílačku smotanou za uchem - napodobily desítky filmů. Na pár let dopředu tak bylo o tuctovou image záporáka postaráno. Samozřejmě jsme se toho přejedli, ale někteří filmoví tvůrci jsou v zajetí tohoto klišé dodnes.

10. Manga bez prsatých Japonek?

ghost

Před Matrixem jste na internetu hledali manga jen za účelem oživení vaší porno sbírky. Prsaté Asiatky zmítající se v kolotoči chapadel a jiných údů. Najednou jste ale zaslechli, že Matrix se inspiroval celou řadou kultovních cyberpunkových komiksů a anime. Začali jste je hledat. Začali jste si je užívat. A možná v tom jedete dodnes.

A TADY se podívejte na první trailer na budoucí hit Den nezávislosti 2.


Komentáře

Doporučeno pro vás