fb pixel Sedm tváří Věry Chytilové – G.cz
Vyhledávání

Sedm tváří Věry Chytilové

Lidé si ji pamatují jen jako režisérku. Povrchní lidé si ji pamatují jen jako režisérku Dědictví aneb Kurvahošigutentag. Kurva, hoši... Věra toho světu nabídla mnohem víc!

Václav Rybář
Václav Rybář 12.3.2014, 21:01

1. Architektka

_odaha www.odaha.com Dva roky v Brně studovala architekturu, ale rychle se nechala zlákat filmem. Během studií na FAMU ovšem musela na nákladný pražský život nějak vydělávat, takže se díky znalostem z architektury živila jako kreslířka.  

2. Modelka

_magazin_legalizace_cz_2 www.magazin-legalizace.cz Že byste to do ní neřekli? Věra Chytilová byla v mládí hezká ženská, a tak si přivydělávala jako manekýnka. Během focení dokonce potkala svého prvního muže, fotografa Karla Ludwiga. Dělala například reklamy na knoflíky nebo punčochy. Díky profesi modelky si jí ostatně všimli lidé od filmu.  

3. Herečka

_ceska_televize www.ceskatelevize.cz Malou roličku jedné z dvorních dam v Císařově pekaři a Pekařově císaři získala, když si ji vybral někdo z produkce poté, co ji zahlédnul jako manekýnu na Pražských veletrzích. Věra se do filmařiny rychle zamilovala a poptávala se na Barrandově, co by tam mohla dělat.  

4. Klapka

_czechfolks_com www.czechfolks.com Zkusila to na postu klapky a prý režisérům občas mluvila do řemesla. Zjistila, že další postup na pozici skriptky (ta zapisuje, co se na place mezi jednotlivými záběry změnilo, případně jak má kdo dlouhý šos, rukáv nebo jak má ohrnuté ponožky) se čeká dlouho, protože jde o doživotní poslání. Dokud některá ze stávajících skriptek neumře, má smůlu. A tak si dala přihlášku na FAMU, kam se dostala jako jediná dívka v ročníku. Její absolventský film mimochodem pojednával o nelehkém životě modelek (viz bod 2).  

5. Dokumentaristka

_johanthanrosenbaum_com www.jonathanrosenbaum.com Ve svých hraných filmech Věra Chytilová vždy dokumentovala skutečné osudy lidí a dobu v níž se odehrávají. Od herců chtěla skutečné emoce a nebála se je z nich vytřískat. Zároveň natočila i řadu vynikajících dokumentů a několik filmů na pomezí hraného a dokumentárního žánru (např. Panelstory).  

6. Aktivistka

_eu_unifrance_com eu.unifrance.com V osmdesátých letech pomohla založit českou pobočku KIWI (KIno Women International), která ležela komunistům dost v žaludku. Za práva žen a jejich nerovné postavení se Věra Chytilová srdnatě bila nejen ve svých dokumentech, ale i ve veřejném životě.  

7. Učitelka

_magazin_legalizace_cz www.magazin-legalizace.cz Po roce 1989 začala učit na FAMU a od roku 2004 až do loňského roku tam působila jako profesorka. Dnešní generace režisérů, kterou pomohla odchovat, na ni vzpomíná jako na přísnou učitelku, ale zároveň výraznou osobnost, která nikdy nešla pro ostřejší slůvko nebo dobře míněnou radu daleko.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články