fb pixel
Vyhledávání

Sedm skončí podle nás, nebo nebude vůbec, řekli Fincher a Pitt studiu. A tak vznikl kult

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Sedm, legendární thriller Davida Finchera, patří k nejlepším kouskům žánru z 90. let. Je to 29 let, co měl dnes už kultovní film premiéru, a je stále skvělý. Lví podíl na tom má šokující pointa, která ale mohla vypadat úplně jinak. A dokonce ani vůbec žádné Sedm nemuselo být, kdyby studio Warner Bros nedalo režisérovi a jeho hlavní hvězdě volnou ruku...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 23.9.2024, 10:01

Sedm hříchů, sedm konců

Dva policisté, Mills a Somerset (Brad Pitt a Morgan Freeman), každý z jiného těsta, spojí síly v honu na geniálního zločince zodpovědného za sérii děsivých vražd, jejichž oběti spojuje motiv sedmi smrtelných hříchů. Tak se dá jednou větou popsat legendární thriller Davida Finchera Sedm, který v neděli oslaví 29 let od americké premiéry. Navzdory šokujícímu závěrečnému twistu, jenž lze s překvapením vidět jen jednou, snímek pro svou děsivou atmosféru nestárne. I po pátém zhlédnutí v něm můžete objevit drobnosti a detaily, kterých jste si dříve nevšimli, a pořád je mnoho zajímavostí, jež o Sedm možná nevíte.

Kultovní film neméně kultovního režiséra byl prvním společným činem Davida Finchera a Brada Pitta. Pitt roli Millse, kterou nabízeli třeba i Sylvesteru Stallonemu či Danzelu Washingtonovi, přijal mimo jiné i proto, že se v době natáčení snažil vymanit ze škatulky tupého sex symbolu, který z něj vytvořila média a jeho předchozí filmy. Netušil, že si s Fincherem sednou natolik, že spolu v budoucnu natočí ještě řadu snímků, mimo jiné neméně kultovní Klub rváčů nebo třeba Podivuhodný příběh Benjamina Buttona. Hollywoodská hvězda se navíc během práce na Sedm zamilovala do své herecké partnerky Gwyneth Paltrow, se kterou pak byla krátce i zasnoubená.

Zda film bude vypadat tak, jak ho dnes známe, to ale nebylo jisté až do poslední chvíle. Původně měl mít film ještě temnější závěr, který ale diváci po zkušební projekci rázně zamítli. Fincher, který na projektu pracoval s tím, že mu do toho studio Warner Bros. „nebude kecat“, se tak spokojil s koncem, který má film nyní. Navzdory dohodě se ale Warneři i tak pokoušeli mu to rozmluvit. Nechali napsat několik alternativních závěrů. Jedním z nich měla být scéna z nemocnice, kde se Somerset zotavuje ze zranění a dostane dopis od Millse, v němž stojí „Ve všem jste měl pravdu“. Jiný obsahoval přestřelku mezi Johnem Doem a dvojicí detektivů, ve hře byl i závod s časem o život Millsovy manželky Tracy. Když si Fincher přečetl konkrétně ten poslední nápad, několik vteřin prý nevěřícně zíral na autora náhradního scénáře, načež prohlásil, že jestli chtějí Warneři tohle, tak od projektu okamžitě odchází. V tom ho podpořil právě i Pitt, který stál ve všem za „svým“ režisérem. A tak se studio rozhodlo ustoupit a nechat ty dva šílence, ať si s látkou dělají, co chtějí.

Nějaké mantinely tam ale přeci jen byly. Fincher si třeba původně přál, aby Mills a Somerset vždy při příchodu na místo vraždy potkávali trpasličí kolegyni, která měla na starosti ohledávání místa činu. A u toho měla hlasitě a sprostě nadávat. To už je takové skoro až lynchovské a výslednému snímku by to zřejmě spíš uškodilo, a to i z pohledu návštěvnosti. Sedm umně balancuje mezi napínavým trhákem stravitelným pro většinové publikum a vymazleným uměleckým dílem.

Věděli jste třeba to, že úvodní titulky, v nichž vidíme ručně načmárané poznámky šílence, jsou naprosto autentické? Speciálně pro film je, ostatně stejně jako všechny zápisky hlavního padoucha, které se ve snímku objeví, vytvořil produkční designér John Sable. Sable strávil týdny tím, že popisoval desítky stran papírů různými nesmyslnými výkřiky. U toho se natáčel a právě tyto záběry vidíme v titulcích. Na další zajímavosti o filmu Sedm se podívejte do galerie tady:

Jednou z nich je i to, že Somerseta neměl hrát Morgan Freeman. Role byla nabídnuta Genu Hackmanovi i Robertovi Duvallovi, oba ji odmítli, protože se jim to zdálo moc temné. Totéž udělal i Al Pacino, ale ten part odmítl kvůli tomu, že byl upsán k práci na filmu City Hall a později řekl, že ho to hodně mrzelo. Tvůrci přemýšleli i o Harrisonu Fordovi, což si asi umíme představit nejlépe, pořád to ale není úplně ono. Somerset je prostě jen jeden. Mimochodem, když se uvažovalo o pokračování, měl se snímek zaměřovat právě na něj, zatímco Mills trávil dny v blázinci. Jak Fincher, tak představitelé hlavních rolí ale jakoukoliv dvojku razantně zablokovali hned v zárodku. Některé filmy prostě mají stát sólo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články