Temná strana českého fotbalu
Jméno Roman Berbr máme všichni s českým fotbalem spojené zhruba od roku 2013, tedy od doby, kdy se stal místopředsedou Fotbalové asociace České republiky (FAČR). To je mimochodem ta organizace, která patří i pod FIFA A UEFA a organizuje veškerý fotbal v Česku. V jejím čele stál dlouhých 7 let vyučený mlýnský montér Berbr, který nastartoval svou kariéru v roce 1975, když vstoupil do Sboru národní bezpečnosti (SNB), kde ho zaměstnali jako řidiče náčelníka u plzeňské dopravní policie. Touto cestou se mu v následujících letech podařilo získat maturitu na Praporčické škole SNB, což pro něj znamenalo další posun, protože v roce 1979 se stal členem kontrarozvědky v StB. I když tuto práci vykonával oficiálně jen něco málo přes rok, tak ve skutečnosti zde pracoval až do roku 1988, jak sám přiznal.
Po revoluci se Roman Berbr rozhodl, že začne podnikat, a tak si otevřel maloobchod s čajem a začal dělat do stavebnin. Navíc přiznal, že v té době zdědil i poměrně slušné peníze po příbuzných z USA. Jeho velkým koníčkem byl zároveň i fotbal. Není se čemu divit, když ho hrál celý život. Nejprve za Škodu, pak za TJ Potraviny Plzeň a následně i za VCHZ Pardubice. Ve svých 25 letech se rozhodl, že by bylo dobré zažít fotbal i z té druhé strany, a tak to zkusil na pozici rozhodčího, což mu během let velmi pomohlo při vzestupu ve fotbalovém světě. Jako hlavní rozhodčí v profesionálním fotbale zažil svůj debut v roce 1989 v rámci tehdejší federální ligy.
Postupem času si tímto způsobem vybudoval pověst schopného a pracovitého muže, který se na druhou stranu nebojí používat také nekalé praktiky. I jako rozhodčí měl pověst tvrdého a nekompromisního muže, který se držel zásady, že rozhodčí musí na první pohled vypadat jako grázl. Pak bohužel zašel ještě dál. Například bývalý fotbalový trenér Petr Packert v jednom rozhovoru vzpomíná na to, jak si v baráži o postup do nejvyšší soutěže Berbr řekl o úplatek přímo při zápase. Tehdy vzkázal přes hráče Rudolfa Pavlíka, že chce 150 tisíc korun, jinak Bohemians „zařízne“. Tato kauza pak následně vyšla do ztracena a Berbr začal všude tvrdit, že si to všichni kolem něj vymysleli. Nicméně od disciplinární komise nakonec dostal půlroční trest.
Když to nevyšlo v pozici rozhodčího, stal se po roce 2000 členem komise sudích a delegátem, což ho postupně dostalo až na post předsedy krajského fotbalového stavu v rámci Plzeňského kraje. Díky svým schopnostem se postupně dostal až k vysněnému výkonnému výboru FAČR, kde se setkal s takovými lidmi jako byl Pelta nebo Košťál. O Berbrovi se říká, že svůj vliv dokázal uplatnit na všech úrovních v českém fotbale. Díky tomu, že se dlouhodobě pohyboval ve fotbalovém prostředí, tak se znal v podstatě s každým, což mu usnadnilo i cestu na vrchol. Možná i proto se jeho životní partnerkou stala pravděpodobně nejslavnější dáma českého fotbalu, kterou je fotbalistka, rozhodčí a současná funkcionářka Dagmar Damková. I když se říká, že jí Berbr vyšlapal cestu, tak se nakonec v rámci fotbalu dostala mnohem výš než on sám. Je totiž první ženou, která se stala členkou komise rozhodčích Unie evropských fotbalových asociací (UEFA).
Za Berbrem stojí i legendární korupční aféra z roku 2004, když se do éteru dostaly odposlechy jeho rozhovoru s vítkovickým obchodním ředitelem Radomírem Hruboněm, který společně s manažerem Žižkova Ivanem Horníkem dostal nejvyšší trest. Berbra nakonec trest u disciplinární komise minul.
Hned několik velkých jmen českého fotbalu se nebálo říct do médií, co si o Berbrovi doopravdy myslí. Jedním z nich byl například současný sportovní publicista a bývalý člen Komise rozhodčích FAČR Otakar Černý, který o něm tvrdí, že řídí český fotbal mafiánským způsobem. Podobným způsobem o Berbrovi mluvil například i rozhodčí Libor Kovařík, který následně ukončil kariéru. Podobně hovořil například i bývalý rozhodčí Antonín Kordula, který řekl novinářům, že rozhodčí neřídila Damková, ale její partner Berbr. Ti se samozřejmě zkoušeli soudně bránit, ale marně.
Když má někdo ve světě českého fotbalu přezdívku Náčelník nebo Taťka, a lidé o něm za zády hovoří jako o Lordu Voldemortovi, tak je pravděpodobné, že na jeho práci bude asi něco nekalého. A každé ucho se jednou utrhne, což dokazuje i současné zadržení Romana Berbra a jeho následnou rezignaci na všechny funkce v rámci FAČR.