Dalších 5 seriálů, které vám ukradnou půlku života

Obrázek uživatele Vojtech Libich
07.10.2014, 15:00
V prvním díle nezbylo místo na spoustu zásadních prokrastinačních seriálů. Zatím se ještě pořád držme v mantinelech detektivek a hororů - více či méně.
   

1. Perníkový táta (Breaking Bad)

breaking bad bandzone.cz Navzdory nepříliš povedenému českému překladu názvu jeden z nejlepších seriálů poslední dekády. Tvůrci vsadili na celkem dramatický spád událostí. Geniální chemik, ponížený okolnostmi k mrzkému životu středoškolského učitele, zjistí, že mu zbývá pár měsíců života a rozhodne se navěky zabezpečit rodinu tím, že začne vyrábět nejkvalitnější piko a prodávat ho. Povrchní detektivní zápletka je samozřejmě protkaná nejen spoustou dost ostrých fórků a vztahů jednotlivých protagonistů, ale navrch ještě ústředním tématem - vývojem hlavního protagonisty, který omlouvá své zločiny láskou k rodině i dávno potom, co už je z něj "bad guy" jenom z plezíru. Seriál dostatečně zábavný i šokující natolik, aby vás udržel vzhůru i několik nocí po sobě (spát můžete v práci, no tak...), navíc s naprosto geniálním zakončením - což bývá bohužel u seriálů častá vada na kráse.  

2. Dexter

dexter www.hdwallpapersimages.com Další z příkladů, že moderní divák se čím dál tím víc ztotožní nejradši s antihrdinou. Podobně jako v případě Breaking Bad, i v Dexterovi se jedná o hrdinu na druhé straně zákona. Nebo v tomto případě vlastně na obou stranách. Dexter je totiž sériový vrah a zároveň zaměstnanec oddělení vražd v Miami. K diváckým sympatiím přispívá nejen fakt, že Dexter morduje jenom vrahy, a tedy vykonává spravedlnost, ale v neposlední řadě i naprostá neodolatelnost Michaela C. Halla v titulní roli. Je tak sympatický a vtipný, že mu ty brutální vraždy prostě odpustíte a budete mu držet palce i na nohou. Což je možná důvod k zamyšlení, jestli by nestálo za to natočit seriál s podobným konceptem, kde by ale hrdinou byl odporný tělesně postižený psychopatický vrah, který by například kuchal malé děti. Čistě jako experiment. Pak by se oddělilo zrno od plev. Nicméně Dexter, i přes rozpačitý průběh pozdějších sérií a trochu šroubovaný konec, určitě stojí za mrhání vaším časem.  

3. Pravá krev (True Blood)

true blood www.fanpop.com Americký jih, blues, aligátoři, černoši, vidláci, homofobové, upíři - znáte to. Po všech těch moderních pokusech udělat z upírů Disneyho postavičky a děsivě dementní sérii Twilight, kde se setkáváme s upíry "vegetariány", kteří řeší svoje teenagerské citové problémy, konečně závan čerstvého vzduchu. Upíři jsou znovu tam, kde je jejich místo. Tedy v roli krvežíznivých monster, silnějších, chytřejších a krvelačnějších než zbytek smrtelného lidstva. Náznak jejich polidštění je tu sice taky, ale upřímně, koho v tomto seriálu zajímají ti hodní upíři? Nejzábavnější jsou samozřejmě ti, kteří vraždí lidi a sajou jim krev. Všude je spousta sexu, temných keců, krve a blues. Varování - v pozdějších sériích si seriál trochu přerostl přes vlastní hlavu a začal kulhat, ale pořád to není vyložená tragédie.  

4. Temný případ (True Detective)

true-detective-13 grogsmovieblogs.com Za mě nejsilnější nejen seriálový počin nejen posledního roku. Geniálně napsaná, vygradovaná, zahraná a zrežírovaná noir freska o lidské temnotě. Přiznám se, že jsem všech 8 dílů první série dal v kuse během jedné noci. Prostě se to nedalo přerušit a vypnout. Vážně ne. Tudíž ho nedoporučujeme studentům ve zkouškovém období, těhotným ženám a lidem, kterým hrozí vyhazov v práci za pozdní příchody. Matthew McConaughey a Woody Harrelson tady tvoří jedny ze svých nejlepších rolí v kariéře. Dále si můžete povšimnout velice, velice sympatické mladé herečky Lili Simmons, která ztvárňuje jednu z hlavních postav v Banshee (viz první díl mého seriálu o seriálech), rebelující sexuchtivou amišku s vražednými sklony. V Temném případu Lili hraje pro změnu prostitutku, roztomilé. Ale dost zábavných faktů. V příští sérii se prý můžeme těšit na kompletně nový příběh, nové postavy a nové obsazení. Nezbývá než si počkat na dalších pár probděných nocí po Novém roce.  

5. Twin Peaks

twin-peaks rogerebert.com Legendární bizarnost Davida Lynche. Tato pokroucená a znetvořená soap-opera s detektivní zápletkou se sice absolutně vymyká běžné seriálové žánrové škatulce dějovými liniemi i režisérskými postupy, ale koneckonců, co z Lynchovy tvorby se nevymyká? Navíc teď koluje po internetech zpráva, že se Lynch se svým tvůrčím partnerem Markem Frostem chystají seriál obnovit pro nové série. Kdo dodnes nezná příběh vraždy záhadné Laury Palmer a všechny bizarní postavy horského městečka Twin Peaks, měl by to napravit. Povšimněte si především naprosto odzbrojujícího Kyla McLachlana v titulní roli agenta Coopera nebo třeba i bizarností jako je David Duchovny v roli transvestitního agenta FBI. Mrazivá hudba Angela Badalamentiho je už jen třešničkou na dortu. Ano, čtete slova fanatického fanouška bizarní kultovní klasiky. Ale pokud Twin Peaks neznáte, tak ať už patříte mezi fanoušky, nebo odpůrce Lynchovy kontroverzní filmografie, dejte tomuto seriálu šanci. Ještě samozřejmě nejsme úplně u konce. Ale dnešní porce hororově detektivních seriálů, které vám nedovolí vstát od televize či počítače, by asi mohla stačit. V příštím díle najedeme na opravdu bizarní a těžké kalibry a připomeneme si i nějakou tu českou klasiku.   První díl se dvěma seriály navíc si přečtěte ZDE.  

Komentáře

Doporučeno pro vás