7 seriálů, které vám ukradnou půlku života

Obrázek uživatele Vojtech Libich
30.09.2014, 13:00
Povinnosti. Jak se jim vyhnout? Všichni to známe - uklízení, jídlo, masturbace, občas se dokonce zadaří i sex. Když ale všechno zklame, přichází poslední útočiště - televizní seriály!
A nemám teď na mysli sitcomy alá Přátelé na trapných 20 minut, kdy zkouknete jeden díl při jídle a pak můžete jít zase něco dělat. Ne, myslím opravdu těžké kalibry. Seriály se čtyřicetiminutovými nebo hodinovými díly, co mají spoustu epizod a spoustu sérií a jejich příběhy se epicky a někdy i trapně vlečou a nedovolí vám dělat cokoliv jiného. "Ještě jeden díl a pak jdu spát!" "Tak ještě poslední!" Každý to známe a nikdo přitom nevíme, proč to tak vlastně je. Pojďme se podívat na jedny z těch nehladovějších žroutů času:

1. Ztraceni (Lost)

lost lostpedia.wikia.com Nekorunovaný král epických a rozvleklých seriálů. Nad Ztracenými už jsou akorát latinskoamerické telenovely a "Tak jde čas", ale zachovejme si alespoň trochu tvář. Nenechte se zviklat lidmi, co tvrdí, jaká je to blbost, nenechte se zviklat ani tím, že jste viděli prvních pár dílů a připadalo vám to jako blbost, nenechte se zviklat těmi kecy o cestování v čase a naprosto debilním konci (ehm...), dejte si to. Stojí to za to, že vás vyhodí z práce, ze školy, rozejde se s vámi vaše přítelkyně, váš přítel nebo vás opustí váš hermafroditní otrok. Ztracené prostě musíte vidět a dokoukat.

2. Hra o trůny (Game of Thrones)

DrogonHD gameofthrones.wikia.com Ne každý je fanoušek fantasy světů, draků, mečů, bitev a podobných geniálních záležitostí. Nicméně tvůrci Hry o trůny se poměrně vynasnažili zavděčit se opravdu všem. Když si odmyslíte všechny ty středověké kulisy, sem tam nějakou tu bájnou potvoru a liliputa, zbude vám vlastně celkem moderní příběh se spoustou sexu, válek, milostných afér, sexu, politických intrik a... sexu. Navrch spousta záběrů na pohledné mladé nahé lidi všech pohlaví a sexuálních orientací a pořád tam někdo říká "Winter is coming!" nebo něco o dracích a někde tam možná jsou i zombíci, ale nikdo pořádně neví kde. Kdo hrával Warcraft, chápe. Jak říkám, je to super.

3. Živí mrtví (Walking dead)

walkingdead www.forbes.com Další ze žroutů času. V seriálu se prakticky nic moc neděje, schéma je předvídatelné a neustále stejné, dialogy taky. V první půlce dílu půlka postav řeší svoje emocionální krize a osobní problémy, jako by se nechumelilo a jakoby na ně všude kolem nečíhala asi tak miliarda naprosto ujetých krvežíznivých zombies. Holky si popláčou, chlapi se poobjímají, pár pubescentů si vyzná lásku a většinou někdo umře. Ale když tohle přetrpíte, přijde zápletkový zlom někdy zhruba v polovině epizody, zaútočí zombíci a začne se to krosit. Ujišťuji vás, že od té chvíle to stojí vážně za to. Sem tam se tam objeví i cool nadstandartní postava, většinou ve stylu šíleného jednookého samozvaného guvernéra, co sadisticky vraždí všechny kolem jen tak pro srandu. Ruku na srdce, taková postava není nikdy na škodu. Probděné noci level 666.

4. Zákon gangu (Sons of Anarchy)

SOA www.fanpop.com Kdyby mi někdo řekl: "Podívej se na super seriál o motorkářích, jak si blbnou někde na maloměstě v Kalifornii", upřímně, asi bych se neobtěžoval. Ale náhodou jsem kdysi zhlédnul první díl a okamžitě jsem se zaháčkoval. Na pozadí akční motorkářské podívané plné pokérovaných vrahounů, zbraní, lascivních žen a pokřivené šovinistické cti se odvíjí poměrně dobře vymyšlený epický příběh, lehce parafrázující hamletovskou tragédii a šikovně se dotýkající filozofických témat a teoretiků anarchismu v čele s Emmou Goldman. Rázem vzniká druhá zašifrovaná rovina celého děje. Ale nebojte se, není to zdaleka záležitost jenom pro ujeté nerdy jako jsem já. Je tam opravdu i spousta střílení, krve, sexu, lásky, zrady, nácků a Mexičanů. Přidejte naprosto padnoucí herecké obsazení, super country/rokenrolový soundtrack a můžete se rozloučit se svým volným časem.

5. Banshee

banshee www.entertainmentfuse.com Další z rodu seriálů, které se tváří jako naprosto nezajímavá tuctová záležitost, ale dokážou vytvořit naprosto geniální atmosféru. Tentokrát ale asi ani nehledejte žádné parafráze nebo odkazy na filozofy. Slyšel jsem charakteristiku, že Banshee je "seriál pro opravdový chlapy", což zní samozřejmě taky naprosto strašně, ale špatně se to popisuje jinak. Bývalý trestanec v roli šerifa, černošský boxer, transvestitní asijský hacker, krásná holka číslo 1, krásná holka číslo 2, krásná holka číslo 3, amišové, ukrajinská mafie, hlavní hrdina v každém díle někoho sejme a někoho přefikne... Ten seriál má prostě všechno. A navrch to není blbost! Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Zkuste, nebudete litovat, to až teprve ve chvíli, kdy zjistíte, že jste nestihli vůbec nic, ani spát a je 7 ráno a vy jste celou noc koukali na seriál.

6. Californication

californication www.fanpop.com David Duchovny, jak chlastá, hulí, fetuje a souloží s každou sexy dívkou v Los Angeles mezi 15 a 50 lety a k tomu hází spousty vtipných hlášek a odkazů na staré rockové kapely nebo nedejbože literární díla. Zní to skvěle. OK, ono to taky vlastně skvělé je. Je pravda, že po pár sériích začal tvůrcům trochu docházet dech, tak se snažili tempo dohánět trochu křečovitou dekadencí, která už zaváněla nevtipnou obscénností a dějové zápletky začaly být poněkud přehnané. Ke konci seriálu se ale vrátili zpět do přijatelných kolejí a dokonce se jim podařilo vytvořit i celkem smysluplnou epickou romantickou dějovou linku. I leckteří drsní muži (autora článku nevyjímaje) uronili na konci některých dílů slzu či dvě. Navíc, kdo měl kdysi aspoň trochu rád Akta X a Foxe Muldera, pro toho je povinnost ztrácet čas koukáním na Californication.

7. American Horror Story

american-horror-story flamingonewyork.com Totální jednonocovka a zabiják klasického televizního konceptu seriálu na pokračování aneb záležitost, která vám prostě nedovolí vypnout počítač a jít spát, dokud nedokoukáte celou sérii. Ano, poslední série už nebyla zas tak moc strašidelná, ale pořád je to lepší než většina současných seriálů a pokud začnete od začátku, garantuji vám naprosté zpřetrhání kontaktů se světem, ztrátu kamarádů i potenciálních milostných partnerů, dokud seriál nedokoukáte. Horrorová klišé vytavená do extrému, ale pojatá velmi originálně a odvážně, navrch s notnou dávkou černého humoru. Stojí to za to. Doporučil bych vám ještě další žrouty času, ale bojím se o vaše společenské životy, až dokoukáte tohle, řekněme si o dalších. Jednou chci napsat článek, který by se vědecky zaobíral důvody, proč jsou ty seriály tak přitažlivou formou prokrastinace, ale dneska to nenapíšu. Musím si jít stáhnout nový díl Sons Of Anarchy...  

Komentáře

Doporučeno pro vás